Hobby

Czyta książkę w 2 godziny. "To jest szybkie kojarzenie i zapamiętywanie"

Hobby

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Jowita czyta książkę w 2 godziny

Jowita Chłoń jest pedagogiem oraz trenerem szybkiego czytania i technik pamięciowych. 600-stronnicową powieść pochłonie w ok. 2 godziny, a całą trylogię w jeden dzień. Jak to możliwe? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

Nauka szybkiego czytania

Jowita Chłoń 10 lat temu, jako studentka pedagogiki, znalazła ofertę pracy na stanowisko trenera szybkiego czytania. W ramach szkolenia odbyła darmowy kurs, by wiedzieć, jak to robić. - Zauważyłam, że to jest super. Daje dużo możliwości i ułatwia życie. Tak zaczęłam ćwiczyć i uczyć innych - mówiła pedagog.

Dziś metodę szybkiego czytania ma w małym palcu. - O szybkim czytaniu mówimy wtedy, kiedy czytamy przynajmniej 400 słów na minutę, ja czytam 600. Natomiast dorosły człowiek czyta w granicach od 180 do 220 słów. Czytam ze zrozumieniem m.in. 80 proc. książki i sytuacja jest taka, że na moim etapie mogę sobie wrócić do tego tradycyjnego czytania, gdzie wypowiadam każde słowo w myślach, ale jeśli pojawia się fajny wątek, to już z automatu przestawiam się na szybkie czytanie i te kartki uciekają - tłumaczyła.

Jak nauczyć się szybko czytać?

Jowita Chłoń poświęciła 10 miesięcy, by opanować tę umiejętność. Podkreśliła, że należy przede wszystkim ćwiczyć pamięć i koncentrację.

- Pomocne mogą być kostki, takie zwykłe do planszówek, które rzucamy, następnie szybko zasłaniamy i pytamy, ile wypadło. Szybkie czytanie to jest szybkie kojarzenie i zapamiętywanie. (...) Przy szybkim czytaniu nie wypowiadamy słów w myślach, bo przykładowo wypowiedzenie słowa "lokomotywa" zajmuje nam w granicach 3 sekund. Natomiast, gdy ja to zobaczę, zrozumiem, zajmuje mi to setne sekundy. Dlatego tak szybko czytam - wyjaśniła.

Jakie ćwiczenia pomagają w szybkim czytaniu? Posłuchaj całej rozmowy z pedagogiem w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości