Finanse i Praca

Coraz więcej Polaków pracuje podczas urlopu. "Człowiek jest tam, gdzie jego głowa, a nie jego pupa"

Finanse i Praca

Co drugi pracownik przyznaje, że nie wykorzystał w pełni urlopu za 2020 r., a ponad połowa odbiera na wakacjach służbowe telefony i maile – tak wynika z Monitora Rynku Pracy Randstad. Dlaczego tak się dzieje? Czy Polacy nie potrafią wypoczywać? Jesteśmy narodem pracoholików? Z tymi pytaniami w Dzień Dobry TVN zmierzył się Miłosz Brzeziński, trener rozwoju osobistego.

Odbieranie służbowego telefonu podczas urlopu

W XXI wieku wiele się mówi na temat work–life balance, czyli umiejętności połączenia pracy z życiem prywatnym. Jednak, jak pokazują badania, Polacy mają zachwianą tę równowagę i nawet podczas urlopu odbierają służbowy telefon. Dlaczego tak się dzieje?

- Po pierwsze trzeba sobie przyłożyć granice, bo jak się ludzi pyta o deklarowane badania, to niektórzy odbiorą jeden telefon i już mają do siebie pretensje. To jest jak z perfekcjonizmem - chcą, by zawsze im wychodziło. Raz mi nie wyjdzie, to znaczy, że już nic mi nie wyszło. W związku z tym na pewno z tym odbieraniem telefonów jest różnie. Niektórzy nie mogą, a innych to nie męczy, bo lubią swoją pracę - zauważa Miłosz Brzeziński, trener rozwoju osobistego.

Niektórzy pracodawcy przyzwyczaili się również do tego, że mogą zadzwonić do pracownika o każdej porze. - Statystyka jest taka, że im mniejsze nasze wynagrodzenie podstawowe, tym bardziej zakładamy, że pracodawca ma prawo to zrobić. Trochę też na to pozwoliliśmy. Dlatego, że wielu szefów deklaruje, że nikt im wprost nie powiedział, że "nie" . Warto pamiętać o tym, że jeżeli rzeczywiście nam coś nie odpowiada, to trzeba takie reguły ustalić - podkreśla specjalista.

"Workation", czyli wakacje połączone z pracą

Pandemia wypromowała modę na "workation", czyli wyjeżdżamy, np. za granicę i na miejscu pracujemy. Czy to dobry pomysł, by łączyć obowiązki z urlopem? - Niektórzy lubią swoją pracę. Nie eksploatuje ich, a ciekawi. Pracują cały czas, by byli coraz lepsi. I co z tego, że są na wakacjach, ale codziennie muszą spróbować zrobić coś lepiej. Ciężko powiedzieć, żeby był to źle spędzony czas - twierdzi Miłosz Brzeziński.

Nasz rozmówca podkreśla też, że ważne jest jednak to, aby nauczyć się "odcinać" od pracy. - Jak się pracuje, to się pracuje. Jak się odpoczywa, to się odpoczywa. Nawet jeśli są to dwie godziny wysyłania maili na wakacjach, to potem, by tego nie podglądać, czy ktoś odpisał. Człowiek jest tam, gdzie jego głowa, a nie jego pupa - stwierdza.

Posłuchaj całej rozmowy z trenerem rozwoju osobistego w materiale wideo.

Zobacz także:

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości