Finanse i Praca

Zapadła decyzja w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Finanse i Praca

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24
Polskie banknoty

Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję w sprawie stóp procentowych. Analitycy byli przekonani, że możemy spodziewać się podwyżki. Wszystko ze względu na wyższy odczyt inflacji za wrzesień bieżącego roku. Czy podwyższone zostaną stopy procentowe w październiku 2022?

Decyzja w sprawie stóp procentowych - posiedzenie RPP

W środowym komunikacie przekazano, że Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się utrzymać stopy procentowe na tym samym, niezmienionym, poziomie. Taka decyzja przerwała passę podwyżek, która trwała od października 2021. Oznacza to, że główna, referencyjna stopa procentowa wynosi wciąż 6,75%.

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Po decyzji RPP z 5 października 2022 roku stopy wynoszą:

  • referencyjna - 6,75% w skali rocznej
  • lombardowa - 7,25% w skali rocznej
  • depozytowa - 6,25% w skali rocznej
  • redyskonta weksji - 6,80% w skali rocznej
  • dyskontowa weksli - 6,85% w skali rocznej

Stopy procentowe w październiku 2022 - co prognozowali analitycy?

Jak podaje portal tvn24.pl, większość ekonomistów spodziewała się kolejnych podwyżek. Najczęściej szacowane było podniesienie stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Jednak pojawiły się również głosy, że możliwe byłyby nawet bardziej zdecydowane ruchy ze względu na wyższy, niż spodziewany, odczyt wrześniowej inflacji. Nikt chyba jednak nie spodziewał się utrzymania stóp procentowych na tym samym poziomie.

Jak podał GUS, inflacja w zeszłym miesiącu wyniosła 17,2%. Szacowano, że będzie niższa i wyniesie 16,5%. Granica 17% przekroczona została po raz pierwszy od lutego 1997 roku. W związku z tym prognozowane są kolejne podwyżki stóp procentowych - a te wzrosły już 11 razy od października 2021 roku.

O tym, że kolejny raz można spodziewać się podwyżek, mówili ekonomiści PKO BP, BNP Paribas, mBanku, Credit Agricole, ING Banku Śląskiego. Według nich podniesione mogą zostać nawet o 25 punktów bazowych. Ekonomiści Santander Bank Polska uważali, że może być to nawet 50 punktów bazowych. 

Więcej przeczytasz na TVN24

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: baloon111/Getty Images

Pozostałe wiadomości