Styl życia

Tworzy krakowskie szopki. "Zajmujemy się tym od pięciu pokoleń"

Styl życia

Autor:
Nastazja
Bloch
Źródło:
Michał Cessanis/Marek Zieliński
Do zobaczenia w świątecznej Małopolsce

Szopka krakowska to już tradycja, bez niej mieszkańcy Małopolski nie wyobrażają sobie świąt. Michał Cessanis wybrał się do Krakowa, by dowiedzieć się nieco więcej o historii małych dzieł sztuki. Z czego są zrobione i jak wygląda proces ich tworzenia?

Szopka krakowska – rodzinna tradycja

Michał Cessanis odwiedził artystkę, która idąc śladem swojej rodziny, zajęła się wykonywaniem szopek. Anna Malik pochwaliła się dziełami, a także pokazała zdjęcia przodków, którzy z tworzyli konkursowe szopki.

- W XIX wieku to była scena do jasełek kukiełkowych. My jesteśmy ostatnią rodziną, która robi te jasełka. Zajmujemy się tym od pięciu pokoleń – powiedziała Anna Malik, rzeźbiarka, artystka.

Wszystko zaczęło się od Walentego Malika, murarza, który w roku 1922 wykonał pierwszą szopkę jasełkową. Następnie pasję przejęły córki i kolejne pokolenia. - Siedzieliśmy przy stole i robiliśmy szopki, to była integracja rodziny – wspomina rzeźbiarka.

Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN

Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Szopki w muzeum

Po całym roku pracy krakowscy szopkarze pokazują swoje dzieła w każdy pierwszy czwartek grudnia pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Potem ich dzieła można oglądać po sąsiedzku w muzeum Krakowa.

- Historia szopki konkursowej krakowskiej zaczyna się w 1937 roku. Wtedy był pierwszy konkurs, wybierano spośród wielu jedną najpiękniejszą. Kiedyś były bardzo proste, drewniane, z tektury, oklejone kolorowym papierem. Teraz są błyszczące, mają bardzo dużo detali, są dwustronne - powiedziała Małgorzata Niechaj, kustosz Muzeum Krakowa.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło: Michał Cessanis/Marek Zieliński

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości