Razem z Ukrainą

Ukraińska orkiestra schroniła się pod Krakowem. "Pracujemy tu dla naszego kraju"

Razem z Ukrainą

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Agnieszka Reczek-Bogacka
Ukraińska orkiestra schroniła się pod Krakowem
Dzień Dobry TVNUkraińska orkiestra schroniła się pod Krakowem

Ukraińska Orkiestra znalazła schronienie w podkrakowskim Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Członkowie grupy chcą wesprzeć swój kraj w walce z rosyjskimi wojskami. Muzycy zagrają serię charytatywnych koncertów, a pieniądze przekażą na pomoc ukraińskiej armii.

Ukraińska orkiestra znalazła schronienie w Lusławicach

W podkrakowskim Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego znalazła schronienie Młodzieżowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna "Słobożański” z Charkowa. Aby wesprzeć swój kraj, muzycy zagrają serię charytatywnych koncertów, w trakcie których zbierane będą pieniądze na pomoc ukraińskiej armii.

Członkowie grupy muzycznej bardzo dokładnie pamiętają ostatnią próbę w Charkowie, tuż przed rozpoczęciem wojny w Ukrainie. - 23 lutego na próbie orkiestry było jakoś tak nerwowo i emocjonalnie. Były rozmowy, czy może się coś stać. Wszyscy jakoś źle spaliśmy w nocy i chyba coś przeczuwaliśmy - wyjaśnia Oleksandra Shepelska.

- Rano obudził mnie dzwonek telefonu od mamy. Zadzwoniła do mnie o szóstej rano i powiedziała, że zaczęła się wojna - dodaje.

Członkowie Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej

Grupę tworzą utalentowani, młodzi ludzie, którzy ze względu na wojnę zmuszeni byli zawiesić swoją muzyczną działalność. Teraz swoim talentem i umiejętnościami podzielą się z polską publicznością. Mimo to myślami cały czas są w swoim kraju.

- Pamiętam cały czas, że na Ukrainie jest wojna. Nie chcę się tu relaksować. Powinienem moralnie wspierać Ukrainę i myśleć o tym, że w moim kraju jest wojna. Jestem tu w pracy, a nie na wypoczynku - podkreśla Yevhenii Martianov. - Ciągle myślę o obronie kraju, jak o tym rozmawiam, to pojawiają się łzy - dodaje.

Muzyk w drugim dniu wojny zgłosił się do punktu poborowego. - Odprawili nas z kwitkiem, ponieważ zgłosiło się już za dużo ludzi. My chcieliśmy się bronić sami robiliśmy koktajle mołotowa - tłumaczy. Wśród członków orkiestry są też osoby, których rodziny żyją w okupowanych częściach Ukrainy, ponadto wielu z nich ma wśród bliskich mężczyzn walczących z rosyjskimi wojskami.

Część artystów w grupie to mężczyźni. - Przyjeżdżając do Polski uzyskują spokój i możliwość pracy artystycznej - podkreśla dyrektor ECMKP Adam Balas. - Czuję, że tutaj staliśmy się sobie bliżsi. Wszyscy członkowie są jak bracia i siostry. Myślę, że to dobre doświadczenie dla nas (...) każdego dnia i każdego tygodnia pracujemy tu dla naszego kraju - podsumowuje Oleksandra Shepelska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Agnieszka Reczek-Bogacka

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości