Świat

Times Square w Nowym Jorku. Najważniejsze informacje i ciekawostki

Świat

Aktualizacja:
Moment RFCopyright Artem Vorobiev / Getty Images

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc Nowego Jorku jest bez wątpienia Times Square. Co roku przyjeżdża tu blisko 40 mln osób i jest ono najchętniej odwiedzaną atrakcją turystyczną na świecie.

Times Square znają wszyscy, nawet jeśli nigdy nie byli w Nowym Jorku. Ten kultowy plac pojawia się w niezliczonej liczbie filmów i na fotografiach. To ikoniczne miejsce Nowego Jorku, które po prostu trzeba zobaczyć, odwiedzając tę metropolię. Times Square, nazywane sercem miasta, tętni życiem przez całą dobę. Co warto wiedzieć o nim wiedzieć?

Więcej:

Times Square w Nowym Jorku – podstawowe informacje

Na budynkach przy Times Square od lat migają setki wielkoformatowych reklam świetlnych – głównie z tego słynie ten kultowy plac. Times Square znajduje się na nowojorskim Manhattanie przy skrzyżowaniu alei Siódmej i Broadwayu, pomiędzy 42 a 47 ulicą. Można się tam z łatwością dostać metrem lub miejskim autobusem. Wcześniej plac nazywał się Longacre Square, obecną nazwę zawdzięcza gazecie New York Times, która przeniosła się do nowej siedziby, do New York Times Building (dziś nazywa się One Times Square) przy placu. Już pod koniec XIX w. w pobliżu placu powstało wiele teatrów, restauracji i hoteli. Wcześniej znajdowały się tutaj głównie stajnie i sklepy i zakłady rzemieślnicze. Z roku na rok miejsce stawało się coraz bardziej popularne wśród miłośników teatru – na spektakle najsłynniejszych twórców przyjeżdżali ludzie nie tylko z całych Stanów, ale też z Europy. Największą świetność Times Square przeżywał w latach 20. ubiegłego wieku. Plac zaczął podupadać w latach 60. Zaczęli się tu pojawiać handlarze narkotyków, bezpieczeństwo znacznie spadło, wiele restauracji, kin i teatrów znalazło siedziby w innych miejscach. Dopiero w latach 90. XX w. podjęto próbę rewitalizacji Times Square, by znów stało się bezpiecznym i popularnym miejscem wśród nowojorczyków i turystów. Po krótkim czasie plac znów stał się sercem Manhattanu, chętnie odwiedzanym przez zarówno miejscowych, jak i zwiedzających. Przy Times Square na nowo pojawiły się liczne bary, restauracje i teatry. Dziś Times Square jest obowiązkowym punktem podczas wycieczki do Nowego Jorku. Ostatnia rewitalizacja, która trwała 6 lat, została rozpoczęta w 2011 r. Dzięki zmianom został znacznie ograniczony ruch samochodów na rzecz pieszych.

Times Square w kulturze

Times Square pojawia się w licznych filmach, książkach czy na fotografiach. Wśród najpopularniejszych produkcji można wymienić chociażby takie filmy, jak: Vanilla Sky, King Kong, Spider-Man, Kevin sam w Nowym Yorku czy Kapitan Ameryka.

Chyba każdy widział też ikoniczną fotografię marynarza całującego pielęgniarkę na Times Square. Zdjęcie, które ma tytuł V-J Day (zwycięstwo Stanów Zjednoczonych nad Japonią podczas II wojny światowej) zostało wykonane przez Alfreda Eisenstaedta 14 sierpnia 1945 roku — data ta jest uważana za symboliczne zakończenie II wojny światowej. Na Times Square zakończenie konfliktu świętowało aż 2 mln osób. Ciekawostką związaną ze zdjęciem jest fakt, że marynarz i pielęgniarka nie znali się wcześniej, wyszli oni na plac by wspólnie z innymi cieszyć się ze zwycięstwa Stanów Zjednoczonych nad Japonią.

Sylwester na Times Square

Przywitanie Nowego Roku na Times Square jest marzeniem milionów ludzi na całym świecie. Nic dziwnego, bo Sylwester na Times Square jest uznawany za największą tego typu imprezę na świecie – co roku 31 grudnia na placu zbiera się ok. 1 mln osób, a transmisja na żywo w telewizji jest nadawana aż dla 1 mld telewidzów. Dodatkowo pożegnanie starego roku w tym ikonicznym miejscu pojawia się w wielu filmach, czyniąc go jeszcze bardziej popularnym. Świętowanie na Times Square ma ponad stuletnią tradycję. Pierwszy raz Nowy Rok na placu nowojorczycy przywitali w 1904 r. Wtedy gazeta New York Times otworzyła nową siedzibę przy Times Square i żeby to uczcić, zorganizowano pokaz sztucznych ogni. Z roku na roku impreza przyciągała coraz większą liczbę osób. Kilka lat po pierwszym świętowaniu organizatorzy dołączyli jedną z największych atrakcji, która do dziś jest kulminacyjnym punktem każdej noworocznej imprezy – ball drop, czyli opuszczenie z masztu wielkiej, świetlistej kuli, na której widnieje napis nadchodzącego roku. Z biegiem lat wygląd i wielkość kuli się zmieniały – dziś waży ona ok. 6 ton i jest podświetlana aż 40 tys. lampek ledowych. Obowiązkowymi punktami Sylwestra są też wspólne odliczanie ostatnich sekund do Nowego Roku, pokaz fajerwerków, dźwięki Auld Lang Syne i piosenka Franka Sinatry New York, New York, jak i tony konfetti sypiące się tuż po wybiciu północy na świętujących. Dodatkowo, co roku goście mogą posłuchać koncertów największych gwiazd i zobaczyć występy artystów z całego świata.

Ci, którzy chcą zająć sobie jak najlepsze miejsce, przychodzą na Times Square 31 grudnia już wczesnym porankiem. Świętowanie zaczyna się późnym popołudniem. Odwiedzającym rozdawane są różne gadżety – wielkie kapelusze czy okulary napisem nadchodzącego roku. Ci, którzy nie chcą przez długie godziny stać na mrozie, mogą też bawić się w jednej z pobliskich restauracji z widokiem na Times Square.

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości