Świat

Kierunek Grecja – dlaczego warto zwiedzić Saloniki?

Świat

Autor:
Adrian
Adamczyk
Saloniki w Grecji

Saloniki to jedno z najbardziej znanych greckich miast, wyróżniające się bogatą i ciekawą historią oraz wielkomiejskim charakterem. Zajmuje drugie miejsce pod względem wielkości, tuż za Atenami. Leży nad Zatoką Salonicką i pomimo tego, że tworzy sporą aglomerację, czuć tu specyficzny grecki klimat. Pomimo swojego uroku i licznych ciekawych miejsc nie jest to jednak popularny kierunek turystyczny. Pogoda w Salonikach, podobnie jak w całej Grecji, jest bardzo dobra przez większość miesięcy w roku. Najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień, choć już w kwietniu można liczyć na temperatury przekraczające 20℃.

Saloniki oferują liczne atrakcje dla turystów spragnionych nie tylko zwiedzania, ale również nocnej rozrywki. Liczne puby i tawerny przyciągają w sezonie tłumy odwiedzających. Miejscowi także lubią przesiadywać w knajpach i korzystać z życia. Z tego względu wizyta w Salonikach z pewnością nie będzie należeć do nudnych wyjazdów. Co warto zobaczyć w mieście?

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Saloniki – najpopularniejsze zabytki

Architektoniczne perełki, które można spotkać na terenie miasta, to pozostałości po starożytnej historii Salonik. Nazwa ośrodka pochodzi od imienia żony jednego z władców Macedonii – Thessaloniki. Szybki rozwój miasta nastąpił za sprawą bardzo dobrego położenia, ukształtowania terenu, bliskości morza i żyznej gleby. Saloniki leżały przy głównych szlakach handlowych, z tego względu wyróżniały się różnorodnością kulturową i sporym bogactwem. Za czasów panowania rzymskiego miasto dodatkowo rozkwitło i zostało rozbudowane. Rzymianie pozostawili po sobie ślad w postaci cennych zabytków, które dziś cieszą się ogromną popularnością. Czym zachwycają turystów Saloniki i od czego warto zacząć zwiedzanie?

Rotunda – to najstarszy zabytek w całym mieście. Pochodzi z przełomu III i IV w. p.n.e. W trakcie swojego funkcjonowania budowla najprawdopodobniej pełniła funkcję świątyni Zeusa, później kościoła, a następnie meczetu. Turyści mogą podziwiać w jej wnętrzu bogato zdobione mozaiki z XIV w.

Łuk Galeriusza – dawniej był połączony z Rotundą i powstał w 297 r. p.n.e., aby uczcić zwycięstwo nad Persami. Składał się wtedy z czterech bogato zdobionych filarów. Do dziś przetrwały tylko dwa z nich. Łuk stanowi popularne miejsce spotkań mieszkańców.

Ruiny forum rzymskiego – turyści mogą podziwiać pozostałości po amfiteatrze i ulicę handlową. W pobliżu Rotundy znajdują się kolejne wykopaliska archeologiczne – między innymi ruiny Pałacu Galeriusza. Archeolodzy nadal poszukują kolejnych obiektów i budowli z czasów starożytnych.

Biała Wieża – to symbol miasta i ciekawy punkt widokowy. Dawniej wieża stanowiła część murów obronnych. Wybudowano ją w XV w., w czasach panowania tureckiego. W środku znajduje się muzeum poświęcone sztuce bizantyjskiej. Tuż obok wieży stoi pomnik Aleksandra Wielkiego. Wieczorem miejsce tętni życiem, zbierają się tutaj młodzi ludzie, którzy urządzają pikniki.

Po rozłamie Cesarstwa Rzymskiego Saloniki znalazły się w Cesarstwie Bizantyjskim. W tym czasie powstało tu wiele cennych budowli i kościołów, a kilkanaście z nich wpisano na listę UNESCO. Zwiedzając miasto, warto wybrać się do świątyni Hagia Sophia, bazyliki Demetriusza, kościoła Proroka Eliasza oraz kościoła św. Apostołów.

Saloniki – co jeszcze warto zobaczyć?

Saloniki to nie tylko ciekawe zabytki, ale również miejsca stanowiące o kulturze i historii miasta. Turyści spacerują po Placu Arystotelesa, który zachwyca znajdującą się wokół architekturą. Budowle zbudowano w lustrzanym odbiciu. Wokół placu funkcjonuje wiele hoteli i restauracji.

Będąc w pobliżu placu, warto odwiedzić lokalny targ. Jest on sporych rozmiarów i można znaleźć na nim zarówno pamiątki, jak i świeże owoce morza, ryby oraz przyprawy.

W Salonikach widoczne są wpływy różnych kultur. Dzielnica Ano Poli dawniej była zamieszkiwana przez ludność turecką. Spacerując wąskimi uliczkami, można podziwiać kolorowe budynki i zabytki z czasów bizantyjskich.

Fani nocnego życia powinni odwiedzić dzielnicę Ladadika. Dawniej znajdował się tu bazar, po którym została ciekawa i kolorowa architektura. Obecnie funkcjonują tu liczne tawerny i puby, restauracje serwujące lokalne przysmaki i kluby. To właśnie tutaj turyści mogą zobaczyć pokaz greckiej zorby lub innych tradycyjnych tańców. Spożywanie posiłków to rodzinny rytuał kultywowany w całej Grecji.

Nie inaczej jest w Salonikach. Dzielnica Ladadika to jedno z miejsc, w których można spotkać biesiadujących Greków. Z uwagi na fakt, że w mieście od tysięcy lat mieszały się różnego rodzaju kultury, lokalna kuchnia stanowi połączenie wpływów macedońskich, bułgarskich i greckich. Odwiedzając Saloniki, koniecznie trzeba spróbować miejscowych przysmaków takich jak mezedes czy mpougatsa. Najsłynniejsze alkohole to ouzo i metaxa .

Saloniki to również przepiękne plaże. Te najbardziej atrakcyjne są oddalone od centrum o około 40 km. Jedną z najpopularniejszych i najładniejszych jest Nea Irakleia. Pomimo tego w południowej części miasta można znaleźć miejską plażę z nadmorską promenadą i urokliwymi sklepikami.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Vasilis Ververidis/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości