Polska

Zamek w Liwie - miejsce, w którym straszy Żółta Dama. "Pojawia się, kiedy jest pełnia Księżyca"

Polska

Zamek w Liwie znajduje się na Mazowszu, ok. 90 kilometrów od Warszawy. Kiedyś odgrywał bardzo ważną rolę, ponieważ stał na granicy księstwa mazowieckiego z Litwą. Bardzo lubiła w nim przebywać królowa Bona. O tym, co można zobaczyć w tym niezwykle ciekawym miejscu, powiedział prezenter pogody Bartek Jędrzejak.

Zamek w Liwie - historia i atrakcje

Zamek w Liwie usytuowany jest w malowniczej dolinie Liwca. Został zbudowany na zlecenie księcia mazowieckiego Janusza I Starszego. Pierwotnie posiadał dwa równoległe budynki rozdzielone dziedzińcem, z bramą pomiędzy nimi. W latach późniejszych został rozbudowany, m.in. przez królową Bonę Sforzę.

- Była ona uznawana za pierwszą bizneswoman w historii Polski, najbogatszą i najbardziej wpływową. Wszystko czego się dotknęła zamieniała w złoto - powiedział Bartek Jędrzejak.

Zamek został dwukrotnie spalony w czasie potopu szwedzkiego i wojny północnej. Obecnie budowla składa się z wieży i murów oraz barokowego dworu starostwa liwskiego zbudowanego w 1782 r.

Od 1963 r. jest siedzibą Muzeum Zbrojowni, w którym znajdują się militaria z całego świata, w tym broń palna, biała drzewcowa, mundury, zbroje i hełmy. Wystawie broni towarzyszy kolekcja malarstwa i grafiki: dzieła m.in. Wojciecha i Jerzego Kossaków, Tadeusza Ajdukiewicza, Stefano Della Belli. Wystroju wnętrz dopełniają zabytkowe meble i tkaniny z XVII–XIX w.

Zamek w Liwie - turniej rycerski

Muzeum co roku organizuje kilkadziesiąt wydarzeń. Do najważniejszych należy Turniej Rycerski na Zamku w Liwie dla pasjonatów średniowiecza i walk rycerskich z całego kraju. W tym roku odbędzie się w ostatni weekend sierpnia.

- Będzie stu rycerzy, pokazy kaskaderki konnej, walki pieszej, pokazy kuchni średniowiecznej, rzemiosła średniowiecznego. Zapraszamy - powiedziała, pełniąca obowiązki dyrektora Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie, Eliza Czapska.

Więcej informacji o atrakcjach zamku w Liwie i jego okolicach znajdziecie w naszym materiale. Poznacie też historię Żółtej Damy, która według legendy "pojawia się, kiedy jest pełnia księżyca".

Zobacz także:

Odpocznij na Mazowszu. Poznaj najciekawsze atrakcje serca Polski

Odpoczynek na łonie natury, biesiady i przepyszny karp. Zobacz, dlaczego warto odwiedzić Dwór Mościbrody

Guciów – serce Roztocza. Tam można zobaczyć chałupy sprzed 250 lat

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości