Polska

W malowniczą Wielkopolskę kamperem. Co warto zobaczyć?

Polska

Aktualizacja:

Dziś najłatwiej zwiedzać Polskę kamperem. Michał Cessanis wybrał się do Wielkopolski, gdzie dotarł do Doliny Wiatraków. Ich historia sięga XVII w. Podróżnik zawitał także do królewskiego miasta Pyzdry nad Wartą.

Wielkopolska dolina Wiatraków

Osieczna to jedyne miejsce w Polsce, gdzie zachowały się trzy zabytkowe wiatraki z XVIII w. Kilkaset lat temu można było liczyć je w tysiącach.

- System gospodarczy między Polską a Niemcami powodował tutaj dobre warunki do rozwoju młynarstwa. Pod koniec XVII w. mieliśmy tutaj 13,5 tysiąca wiatraków. Dzisiaj mamy 135 obiektów - Jarosław Jankowski, Muzeum Młynarstwa w Osiecznej.

- Młynarz był jedną z najbardziej poważanych osobistości w życiu wiejskim - zaznaczył.

Wielkopolska - Pyzdry i broń palna

Pyzdry były kiedyś jednym z czterech najważniejszych miast w Wielkopolsce. Czeka tam na turystów wiele ciekawych historii. To właśnie tam m.in. pierwszy raz na ziemiach polskich użyto broni palnej.

- W 1383 r. doszło do walk na terenie Wielkopolski. Puszkarz Bartosza, a więc artylerzysta, wyrzucił z armaty kamienną kulę, która ugodziła plebana Mikołaja z Biechowa, który zginął - dowiedział się od miejscowych Michał Cessanis.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Reporter: Marek Zieliński, Michał Cessanis

Pozostałe wiadomości