Podróże

Berno - stolica Szwajcarii. Zwiedzanie najciekawszych atrakcji turystycznych

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Berno to od 1848 r. stolica Szwajcarii. W mieście znajduje się m.in. siedziba Parlamentu oraz rządu tego kraju. Położone jest w wyjątkowo malowniczej okolicy, dlatego co roku przyciąga tłumy turystów.

Berno założone zostało 1191 r. przez księcia Bertolda V von Zähringena, który według legendy miał w tym miejscu zabić niedźwiedzia. Z tego też powodu nazwał miasto "Bern". Dziś wciąż można spotkać tu niedźwiedzie brunatne, które stały się atrakcją turystyczną. Jakie ciekawe miejsca można zobaczyć w stolicy Szwajcarii?

Berno - turystyczna stolica

Stolica często kojarzy się z miastem żyjącym w pośpiechu, pełnym biurowców, a często też szarym i ponurym. Jednak Berno jest zupełnie inne. Doskonale zachowane przez wieki budynki cieszą oko i sprawiają, że spacery po ulicach Berna są jedną z najprzyjemniejszych form spędzania czasu w tym miejscu. Również sami Szwajcarzy żyją nieco inaczej, niż mieszkańcy innych europejskich stolic - znacznie wolniej, ciesząc się dniem, zamiast biec ciągle przed siebie.

Miasto podziwiane jest również ze względu na przeplatanie się w nim skarbów architektury z naturą, przeszłości z nowoczesnością. Uroku temu miejscu dodaje również, przepływająca przez Berno, dzieląc je na dwie części, rzeka Aare. Warto przespacerować się łączącymi oba brzegi mostami lub przystanąć na nich na moment, by popatrzeć przez chwilę na jej nurt, czy podziwiać miasto z innej perspektywy.

Zabytki w Bernie, dostępne dla zwiedzających, otwarte są przez cały rok. Jednak największy ruch można tam zauważyć od maja do października. Z jednej strony jest to zrozumiałe, w tym okresie panuje wyższa temperatura, ale z drugiej strony należy pamiętać, że jest to także czas największych opadów. Również zwiedzanie Berna zimą może przynieść niezapomniane wrażenia. Temperatura rzadko spada tam poniżej 0℃, a sama pora roku jest dość sucha.

Berno - atrakcje i zabytki

Zdecydowanie jednym z najpiękniejszych miejsc w Bernie jest jego średniowieczne Stare Miasto, które wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Doskonale zachowane budynki, pochodzące nawet z pierwszej połowy XV wieku, budzą podziw wśród turystów. Spośród budowli szczególnie wyróżnia się późnogotycka katedra Berner Münster, która wybudowana została w latach 1421–1575. Zwiedzający mogą wspiąć się na jej szczyt i podziwiać stamtąd panoramę miasta, a nawet alpejskie wzniesienia.

Warto również odwiedzić "Rozarium", czyli Ogród Różany, w którym rośnie aż ok. 200 gatunków tych wspaniałych kwiatów. Z jego terenów również jest doskonale widoczne miasto, co stanowi dodatkową atrakcję. Wśród budynków Berna i jego atrakcji turystycznych popularnością cieszy się także "Zeitglockenturm", czyli wzniesiona w 1530 r. wieża zegarowa, która niegdyś była częścią bramy miejskiej. Co godzinę można przez ok. 4 minuty obserwować tam małe przedstawienie w postaci ruchu figurek, co u wielu odwiedzających to przepiękne miasto znajduje się na liście rzeczy do zobaczenia.

Spośród ciekawych miejsc warto odwiedzić również pięknie podświetloną po zmroku Siedzibę Zgromadzenia Federalnego, a także muzea, w tym Szwajcarskie Muzeum Alpejskie czy Berneńskie Muzeum Historyczne. Zainteresowani mogą też zobaczyć polską ambasadę w Bernie.

Berno - ciekawostki

Berno potrafi zachwycić nie tylko piękną architekturą i malowniczym położeniem wśród alpejskich szczytów. Znajduje się tam również wiele innych, ciekawych atrakcji, w tym berneńskie ZOO z wybiegiem dla niedźwiedzi brunatnych, które turyści mogą nawet nakarmić marchewką. Ciekawostką tego miasta jest również Dom Alberta Einsteina, a właściwie jego dwupokojowe mieszkanie w Szwajcarskiej stolicy, w którym to ten jeden z najgenialniejszych uczonych wszechczasów opracował swoją słynną teorię względności.

Stolica Szwajcarii to także centrum aktywnego wypoczynku. Turyści mogą bowiem udać się na spływ wijącą się przez miasto rzeką w Bernie, a także wyruszyć na górską wyprawę w Alpy.

Warto również skusić się na lokalne przysmaki, m.in. miejscową czekoladę, uważaną za jedną z najlepszych na świecie. Zachwyt budzą również szwajcarskie sery, w tym niezwykle popularny w kraju Appenzeller, ziołowy Schabziger czy śmietankowy Tilsiter. Szwajcarzy zajadają się również plackami ziemniaczanymi Rost, podawanymi najczęściej z kiełbasą, jajkiem sadzonym i serem.

Warszawa - Berno. Jak dojechać?

Zwiedzanie Berna to popularna forma spędzania urlopu, dlatego można zdecydować się na jedną z wielu wycieczek organizowanych przez biura podróży. Jeśli woli się samodzielny wyjazd, można się tam dostać pociągiem, najczęściej z przesiadką w Berlinie, Pradze lub Wiedniu, co zwykle trwa kilkanaście godzin. Podróż samolotem do Berna zajmuje zaledwie ok. 2 godzin.

Dostać można się nawet autobusem, jednak taka podróż może potrwać niemal całą dobę. Wielu turystów pragnących zobaczyć ciekawe miejsca w Bernie w Szwajcarii wybiera się tam samochodem, co z jednej strony daje wygodę podróżowania po kraju, jednak z drugiej strony zwykle wymaga zrobienia postoju na nocleg. Berno jest przepięknym miastem, które z pewnością skradnie serce każdego, kto choć raz je zobaczy. Warto pojechać tam przynajmniej raz i samemu poznać jego uroki.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Psy szwajcarskie łączą ludzi

Psy szwajcarskie łączą ludzi
Psy szwajcarskie łączą ludzi

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: joe daniel price/Getty Images

Pozostałe wiadomości