Parenting

Niebezpieczne potrząsanie niemowlakiem. "Skutki są o wiele gorsze niż w trakcie wypadku komunikacyjnego"

Parenting

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Niebezpieczne potrząsanie niemowlakiem
Niebezpieczne potrząsanie niemowlakiemDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Wielu rodziców, aby uspokoić swoje dziecko, zaczyna nim potrząsać. Niestety takie zachowanie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego nie powinno się tego robić? Dowiecie się tego z naszej rozmowy z Anitą Franczak-Young, neuropsychologiem.

Dlaczego potrząsanie niemowlakiem jest niebezpieczne?

- Zespół dziecka potrząsanego to jest taka sytuacja, kiedy rodzić nosząc, próbując uspokoić dziecko, często całe godziny, zazwyczaj chodzi o te pierwsze miesiące [...], kiedy rodzic nie może już wytrzymać, [...] mówi do dziecka "uspokój się" i potrząsa dzieckiem przez 2-3 sekundy - mówiła w Dzień Dobry TVN Anita Franczak-Young neuropsycholog.

Dlaczego to może być niebezpieczne? - [...] Głowa dziecka jest bardzo duża w stosunku do głowy dorosłego. Po drugie te mięśnie szyi nie trzymają tak, jak u dorosłego. Jest też bardzo dużo przestrzeni płynowej wokół mózgu, inaczej niż u dorosłego. Jeżeli głowa rusza się w przód i w tył, tak samo z opóźnieniem rusza się w środku mózg dziecka [...]. Skutki są o wiele gorsze niż w trakcie wypadku komunikacyjnego [...] - mówiła specjalistka.

Takie praktyki mogą doprowadzić m.in. do zerwania naczyń mózgowych, wylewów w obrębie mózgu, siatkówki oka.

Zespół dziecka potrząsanego - jak go rozpoznać?

- Jeśli przypadek jest skrajny, to (rozpoznanie) jest proste, czyli badania obrazowe, rezonans, badanie okulistyczne, jest tutaj jednym z kluczowych. [...] W przypadkach łagodniejszych mamy czasem problem z diagnozowaniem. Musimy wtedy wykluczyć problemy typu, np. zaburzenie krzepliwości krwi [...]. Czasem te przypadki nie są jednoznaczne - dodała.

Warto dodać, że równie niebezpieczne jest podrzucanie dziecka w czasie zabawy. - Jeżeli robimy to z półtorarocznym dzieckiem to ok, ale jeśli robimy to z czteromiesięcznym dzieckiem, to dziecko nie ma żadnego sposobu, żeby się zabezpieczyć przed tym ruchem do przodu - do tyłu [...] - dodała.

Jak objawy może dawać zespół? Co powinno zaniepokoić rodzica? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości