Nosiła kilkulatka w foteliku dla niemowląt. Czym to grozi? Ekspert ostrzega

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
TikTok/Edziecko.pl
Nosidełko, Dziecko

Jeden z przechodniów nagrał kobietę, która nosiła kilkuletnie dziecko w nosidełku dla niemowląt. Na filmie udostępnionym w internecie widać, że maluchowi wystają nogi i głowa. Czemu używanie sprzętu niedopasowanego do wieku pociechy może być niebezpieczne? Zapytaliśmy o to fizjoterapeutę Kamila Jackowskiego.

Duże dziecko w nosidełku dla niemowląt

Nie od dziś wiadomo, jak ważne jest, aby sprzęt i produkty dziecięce, były dostosowane do wieku. Niestety wciąż zdarzają się rodzice, którzy lekceważą zalecenia specjalistów. Takie podejście może mieć fatalne skutki, które nie muszą być widoczne od razu,. Mogą dać o sobie znać nawet po kilku latach.

Dzieci

Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień DzieckaDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Przykładów nieodpowiedzialnego zachowania nie trzeba szukać daleko. Znajdziemy je m.in. na TikToku. Szczególną popularnością cieszy się nagranie opublikowane przez konto @whatisticktalk. Widzimy na nim, jak mama nosi swoje kilkuletnie dziecko w foteliku dla niemowląt.

Nosiła kilkulatka w nosidełku

Na filmie widać, że sprzęt jest zbyt mały - dziecku wystają nogi i głowa. Foteliki dla niemowląt mają ograniczenie wagowe, dlatego umieszczanie w nich kilkulatków może skończyć się nawet uszczerbkiem na zdrowiu. Internauci zauważyli, że kobieta z łatwością trzyma malca w jednym ręku, choć z pewnością nie ważył tyle, co noworodek.

- "Mnie bardziej zastanawia, skąd ona ma tyle siły, ja już nie mam na mojego 7 kg" - czytamy w komentarzach. Niektórzy użytkownicy próbowali usprawiedliwiać kobietę, tłumacząc, że być może nie ma pieniędzy na zakup odpowiedniego sprzętu lub po prostu nie miała innej możliwości transportu dziecka, jednak te argumenty nie przekonały wszystkich.

- "Nie ważne, jaki jest powód jej zachowania. To robi mu krzywdę", "Żadnych wymówek, to jest niebezpieczne" - czytamy pod postem.

Fizjoterapeuta o zachowaniu matki

W rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl fizjoterapeuta Kamil Jackowski wyjaśnił, dlaczego taka praktyka jest niebezpieczna.

- Na filmiku widać, że dziecko jest za duże w stosunku do modelu nosidełka. Skutkiem tego jest tworzenie się nieprawidłowych napięć w obrębie kręgosłupa. W przyszłości może to powodować asymetrię, skoliozę, wady postawy i prawdopodobnie kifozę piersiowej części kręgosłupa (okrągłe plecy) - tłumaczył. - Takie trzymanie dziecka w huśtawce może też mieć odzwierciedlenie w problemach jelitowych, bólach głowy i szyi czy tzw. klatki szewskiej - podsumował.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: TikTok/Edziecko.pl

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Catherine McQueen/TikTok/Whatisticktalk

Pozostałe wiadomości