Parenting

Z czym mierzą się nastoletnie mamy? "Pokazuję prawdziwe problemy, które są bardzo kontrowersyjne"

Parenting

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Alicja Myśliwiec/Łukasz Zagórski
Nastoletnie mamy w sieci

Natalia i Magda to młode mamy, które walczą ze stereotypami w sieci. Wykorzystują do tego social media, dzięki którym chcą dawać wsparcie i dzielić się doświadczeniem. Z jakimi problemami się mierzą? W Dzień Dobry TVN opowiedziały, jak radzą sobie na nowym etapie swojego życia.

Młode mamy - jakie mają problemy?

Polska jest w czołówce krajów, gdzie najczęściej notuje się nastoletnie urodzenia. Jest to około 10 tysięcy porodów rocznie. Edukatorka seksualna Antonina Lewandowska zwraca uwagę na problemy, z jakimi mogą mierzyć się młode mamy.

- Spotykają się z ogromną ścianą i problemami na przykład w dostępie do edukacji czy do zatrudnienia, podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Z drugiej strony mamy ogromną presję na to, żeby młode dziewczyny zdecydowały się urodzić, jeśli już w te ciążę zajdą - wyjaśnia.

W Dzień Dobry TVN swoją historią podzieliły się Natalia i Magda. Dziewczyny starają się walczyć ze stereotypami w sieci. Mają coraz więcej fanek, a w swoich social mediach dzielą się doświadczeniami, które może być wsparciem dla przyszłych mam. Jak sobie radzą?

- O ciąży dowiedziałam się 17 listopada 2020 roku. Dzień wcześniej rozmawiałam z moją mamą, która również była w ciąży. Mówiłam jej, że coś podejrzewam, ale to pewnie nie to - opowiada Natalia Kalińska. Jak zareagowali jej rodzice? - Nasza najbliższa rodzina, szczególnie mój tata, nie ukrywam, że nie byli jakoś szczególnie zadowoleni na początku - wspomina.

Dziewczyna otrzymała duże wsparcie od swojej teściowej. - Naprawdę wspierała nas całym sercem i od początku była bardzo szczęśliwa, że zostanie babcią - mówi. - Młode mamy potrzebują wsparcia emocjonalnego oraz dania im wsparcia przestrzeni, gdzie one mogą zrobić to same - podkreśla mama partnera Natalii.

Nastoletnie mamy w sieci

Natalia postanowiła działać w mediach społecznościowych. Choć nie jest osobą społeczną i towarzyską, nie przeszkodziło jej to w dzieleniu się spostrzeżeniami czy informacjami na tematy związanymi z ciążą czy wychowaniem dzieci. - Pokazuję te trudne momenty, pokazuję prawdziwe problemy, które są bardzo kontrowersyjne, (...) staram się edukować. Bardzo wiele młodych mam traktuje mnie jako wzór do naśladowania - zaznacza.

Swoimi doświadczeniami w Internecie dzieli się również Magda. Jak rozpoczęła się jej przygoda w sieci? - Zaczęłam sobie do tego telefonu gadać i nagle zostałam zasypana masą wiadomości. Jest masa osób będących w podobnej sytuacji, które nie mają wśród znajomych nastoletnich mam albo przyszłych mam, a potrzebują porozmawiać z kimś, kto jest na podobnym poziomie, etapie - tłumaczy nastoletnia mama Magda Grott.

Dziewczyna doradza młodym rodzicom, w jaki sposób mogą poinformować swoich bliskich o ciąży oraz porusza wiele ważnych tematów dotyczących przygotowań do narodzin dziecka. - Najczęstsze pytania, które dostawałam w ostatnim czasie, dotyczyły objawów ciążowych. Pokazuję, jak rośnie mi brzuszek, jak moje ciało się zmienia. (...) Jeżeli moja działalność ma pomóc chociaż jednej osobie, no to warto - podsumowuje.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Alicja Myśliwiec/Łukasz Zagórski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości