Parenting

Judo dla dzieci. Kiedy można zacząć treningi?

Parenting

Autor:
Adrian
Adamczyk
skynesher/Getty ImagesJudo dla dzieci

Judo dla dzieci to jeden z częściej i chętniej polecanych sportów. Przygodę z nim można zacząć już w przedszkolu. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że judo dzieci od samego początku współgra z ich rozwijającym się organizmem, a dodatkowo działa kompensacyjnie w stosunku do szkodliwej postawy ciała, przyjmowanej podczas nauki lub biernej rozrywki.

Judo dla dzieci to nauka własnego ciała i umysłu. Sport ten, o długich i bardzo szlachetnych tradycjach, uczy przede wszystkim samodoskonalenia. Tak na polu własnej fizyczności, jak i rozwoju umysłowego. Judoga dla dzieci to nie tylko kolejne przebranie, ale symbol uczestnictwa w angażującym i wiążącym rytuale, którego znaczenie mogą zrozumieć dużo później.

Judo dla dzieci – podstawowe informacje

Judo dla dzieci to ten sam sport, który uprawiają dorośli. Kształcenie się w nim można rozpocząć na każdym etapie życia, jednak im wcześniej rozpocznie się ta przygoda, tym lepiej.

Zajęcia odbywają się często w tym samym pomieszczeniu, co ćwiczenia dorosłych (chyba że zajęcia odbywają się na przykład w szkole). Sala do judo nosi nazwę dojo – czyli przestrzeń doskonalenia się. Symbolem owego wzrostu w umiejętnościach i opanowania sztuki judo są odpowiednie pasy. Pasy w judo dla dzieci niczym nie różnią się od tych dla dorosłych.

Pasy w judo dla dzieci

Pasy w judo dla dzieci niczym nie różnią się od tych dla dorosłych. Ich kolory odpowiadają stopniowi szkoleniowemu kyu. Im ciemniejszy kolor, tym większy stopień zaawansowania zawodnika:

 • VI stopień – kolor biały
 • V stopień – kolor żółty
 • IV stopień – kolor pomarańczowy
 • III stopień – kolor zielony
 • II stopień – kolor niebieski
 • I stopień – kolor brązowy.

Kolor czarny to symbol mistrzostwa.

Dzieci i dorosłych obowiązują te same zasady. Aby zdobyć kolejny pas, należy opanować określony materiał szkoleniowy i odczekać stosowny czas do egzaminu. Ocenie, oprócz samej prezentacji podczas egzaminu, podlegają również zapał i postawa reprezentowana podczas treningów.

Dlaczego warto posyłać dzieci na judo?

Kimono judo dla dzieci to symbol. Noszą go dumnie i z właściwym mu szacunkiem. To wyraz zrozumienia (do pewnego etapu jedynie intuicyjnego) szlachetności uprawianego sportu. Judo dla dzieci jest dobrym pomysłem z wielu powodów. Jak każdy sport ogranicza bierną rozrywkę, kształtuje zdrowe nawyki, uczy współzawodnictwa i samodyscypliny.

Judo dzieci kształtuje oprócz tego:

 • wzajemny szacunek zawodników,
 • posłuszeństwo i sportową lojalność wobec nauczyciela,
 • wzajemne wspieranie się na drodze do celu,
 • honor i skromność.
 • kulturę osobistą i higienę.

Judoka dla dzieci to symbol wejścia na drogę do samodoskonalenia się. Rozumianego nie tylko jako rozwój określonych umiejętności, kondycji fizycznej i sprawności, lecz także kształtowania charakteru i siły woli.

Walki judo: dzieci na macie

Judo dla dzieci rozpoczyna się najczęściej (szczególnie na etapie przedszkolnym) od tzw. funny judo, czyli zajęć ogólnorozwojowych. Kształtują one wytrzymałość, szybkość, siłę i zręczność. Wpływają pozytywnie na koordynację i orientację przestrzenną. Podczas takiej zabawy dzieci uczą się m.in. umiejętności upadania, co gwarantuje bezpieczeństwo dalszej nauki judo. Nie ma tutaj jeszcze mowy o prawdziwej walce, jest natomiast nauka wzajemnego szacunku oraz godnego zachowania i dyscypliny.

Samoobrona a judo dla dzieci

Judo dla dzieci uczy wielu kompetencji: punktualności, dyscypliny, samorozwoju, wytrzymałości. Uczy także samoobrony. Pozwala utrzymać dobrą kondycję ciała, która z jednej strony umożliwia odparcie ataku, z drugiej – ucieczkę. Dziecku być może taka umiejętność nigdy się nie przyda. Dorosłej osobie – w niebezpiecznych okolicznościach – może uratować zdrowie i życie.

Kiedy kupić kimono do judo dla dziecka?

Koszulki judo dla dzieci to strój, od którego spokojnie można rozpocząć przygodę malucha z judo. Ważne jest, aby był to strój postrzegany przez dziecko jako specjalny, o który należy szczególnie dbać, jak dba się o własny rozwój związany z tym sportem. Z czasem można wypożyczyć strój do judo dla dzieci. Taką ofertę ma większość szkół, które zdają sobie sprawę z tego, że nie jest to mały wydatek, a rodzic nie ma gwarancji, jak długo trwać będzie miłość jego dziecka do judo.

Judo dla dzieci uczy tego samego szacunku i zrozumienia filozofii samurajów, co judo dla dorosłych. Robi się to w nieco innej formie, przypominającej często bardziej zabawę aniżeli walkę. Natomiast od samego początku nauczycielom i adeptom judo dzieci towarzyszy hasło „Jita Kyoei”, czyli „przez czynienie dobra sobie nawzajem do dobra ogólnego”. Judo to nauka samoobrony, nie ataku. To nauka dążenia do doskonałości, która pozwala lepiej pomagać innym. Stroje judo dla dzieci właśnie takie podejście mają odzwierciedlać.

Zobacz wideo: Pokój zielony dla dziewczynki i chłopca

HGTV: Pokój dzielony dla dziewczynki i chłopca

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: skynesher/Getty Images

Pozostałe wiadomości