Parenting

Jak przygotować dziecko na wizytę u lekarza? "Trzeba zacząć przede wszystkim od rodziców"

Parenting

Autor:
Katarzyna
Oleksik
(Nie) taki lekarz straszny

Wizyta u lekarza dla dziecka może być bardzo stresująca. Jak oswoić malucha ze specjalistą? Co można zrobić, aby obniżyć lęk u swojej pociechy? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Michałem Domaszewskim, lekarzem rodzinnym i Martą Bąkowską, psychologiem dziecięcym.

Jak przygotować dziecko na wizytę u lekarza?

Większość dzieci boi się lekarzy. Widok białego kitla i instrumentów, których medycy używają podczas badania, sprawiają, że maluchy zaczynają płakać i trudno jest je uspokoić. Na szczęście są sposoby, aby to zmienić. - Zacząć trzeba przede wszystkim od rodziców. Wielu z nich straszy swoje dzieci lekarzami. Gdy ich pociecha jest np. niegrzeczna, mówią, że "pan doktor zaraz da ci zastrzyk". To się zdarza prawie codziennie, a to do niczego dobrego nie prowadzi - mówił Michał Domaszewski, lekarz rodzinny.

Specjalista wszystkie swoje obserwacje z gabinetu i rady dla rodziców, które pozwalają bezboleśnie przejść przez wizytę u lekarza, zawarł w lekturze "Doktor Chomik i leśna przygoda". - Stwierdziłem, że napiszę książkę i pokażę, że lekarz też człowiek - wyjaśnił nasz gość.

Dlaczego warto przygotować dziecko na pierwszą wizytę u lekarza?

Książka napisana przez Michała Domaszewskiego powinna być czytana z dzieckiem przed wizytą u lekarza. Dzięki temu maluch będzie mógł oswoić się ze specjalistą i bez strachu przejdzie wszystkie badania. Ale to nie jest jedyny sposób na zmniejszenie lęku u dziecka. - To przygotowanie będzie różne w zależności od wieku dziecka. Dobrym rozwiązaniem będzie zabieranie malucha ze sobą na badanie. Dzieci uczą się przez obserwację, jeśli zobaczy, że sami dajemy się zbadać i nic złego się nie dzieje, ono także nie będzie się bało wizyty u lekarza i badania - mówiła w Dzień Dobry TVN Marta Bąkowska, psycholog dziecięcy.

Jeśli to możliwe, takie przygotowania do wizyty warto zacząć nawet kilka tygodni wcześniej. - W sytuacji, gdy zaczniemy rozmawiać z dzieckiem na dzień czy dwa przed wizytą, możemy mu zafundować dużo stresu i nieprzespane noce - dodała psycholożka.

Dobrym pomysłem będzie pozwolenie dziecku, aby zabrało ze sobą na badanie swój zestaw małego lekarza lub ulubionego pluszaka, który jako pierwszy przejdzie badanie. - To da się zrobić. Można poświęcić chwilę, żeby najpierw zbadać misia i oswoić dziecko z lekarzem - dodał Michał Domaszewski.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości