Te noworodki wyglądają jakby brały udział w bójce. Położna wyjaśnia, skąd otarcia i siniaki na ich buziach

Autor:
Zofia
Wierzcholska
Źródło:
www.mjakmama24.pl
Dzieci na chorobowym
Dzieci na chorobowymDzień Dobry TVN
wideo 2/8

Noworodki z siną buzią, która niepokojąco przypomina efekt bójki - takie zdjęcia zaprezentowała w mediach społecznościowych jedna z położnych. Kobieta wyjaśniła, skąd wzięły się otarcia i siniaki na twarzach maluchów. Okazuje się, że ich powodem był poród twarzyczkowy.

Posiniaczone niemowlęta. To efekt porodu

Choć porodowi towarzyszą niezwykłe, radosne emocje, to czasami wygląd maluszka tuż po przyjściu na świat może niepokoić rodziców. Zwłaszcza, gdy dziecko rodzi się z obrzękiem i siniakami na twarzy. Okazuje się, że w wielu przypadkach sina buzia noworodka to efekt nieprawidłowego ułożenia, w którym główka malucha zamiast być przygięta do klatki piersiowej, odchyla się w stronę pleców. Pozycja twarzyczkowa zdarza się dość rzadko - raz na 600-800 porodów. Niekorzystne ułożenie dziecka często ma związek ze wcześniactwem czy wielowodziem.

Czym jest poród twarzyczkowy?

O dzieciach, które przychodzą na świat z siniakami na buzi opowiedziała amerykańska położna na swoim Instagramie - Midwifemarley. Kobieta pokazała niepokojące zdjęcie noworodka, który wygląda, jakby brał udział w bójce. Uspokoiła jednak w swoim poście, że to efekt porodu twarzyczkowego, podczas którego buzia maluszka ociera się o ściany kanału rodnego, przez co dochodzi do otarć o kości miednicy i później - obrzęków.

- Dzieci, które rodzą się z odchyloną do pleców twarzą, zwykle są opuchnięte i posiniaczone, co może wyglądać szokująco, ale zazwyczaj urazy te szybko mijają – stwierdziła na Instagramie położna.

Dodała także, że pozycja twarzyczkowa zwykle jest przesłanką do cesarskiego cięcia, ponieważ podczas naturalnego porodu mogłoby dość do poważniejszych urazów, np. odkształcenia czaszki, uszkodzenia krtani i tchawicy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Zofia Wierzcholska

Źródło: www.mjakmama24.pl

Źródło zdjęcia głównego: instagram.com/midwifemarley, rawfile redux/Getty Images