Dziecko

Jak wybrać pierwsze łóżeczko dla dziecka? "Musi spełniać normy bezpieczeństwa"

Dziecko

Autor:
Sabina
Zięba
Jak wybrać pierwsze łóżeczko dla dziecka?

Łóżeczek dla niemowląt i ich różnych wariantów są obecnie dziesiątki, przez co można bardzo łatwo pogubić się podczas wyboru. A na jakie rzeczy należy zwrócić uwagę przy zakupie? W Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym ekspertka ds. zabawek i terapeutka sensoryczna, Magda Kordaszewska.

Rodzaje łóżeczek dla dzieci

Przy wyborze łóżeczka dla pociechy należy zwrócić uwagę na wiele rzeczy, m.in. wielkość mieszkania, koncepcje wychowawcze i naszą logistykę związanej z opieką. Warto zadać sobie pytanie, czy dziecko będzie spało w sypialni rodziców i dostawimy jego łóżeczko do naszego, co ułatwi karmienie piersią w nocy. Najlepsze jest wówczas łóżeczko z możliwością montażu do łóżka rodziców i opuszczenia lub odkręcenia jednego boku. Inny mebel należy jednak wybrać wtedy, gdy niemowlę będzie spało w osobnym pokoju, gdyż w takim przypadku niezbędne jest pełne łóżeczko. Co ciekawe, można postawić wówczas na wariant ekonomiczny i kupić łóżko, które rośnie razem z dzieckiem.

- Nie można sobie dostawić łóżeczka po prostu do materaca rodziców, dlatego, że ono może się odsunąć. Trzeba wybrać łóżko, które mocuje się pasami, ma specjalne atesty, spełnia normy, bo łóżeczko dla dziecka to nie są żarty - podkreślała Magda Kordaszewska w Dzień Dobry TVN.

Niezwykle przydatne są kołyski, które poprzez delikatne bujanie wyciszają i uspokajają malucha, a także pozwalają mu spokojnie usnąć. Istnieją nawet takie modele, w których można ustawić kołysanie za pomocą pilota. Ważne jest jednak to, że kołyski mogą być używane jedynie do momentu, gdy dziecko nie zaczęło jeszcze pełzać czy siadać, czyli maksymalnie do 6 miesiąca życia.

Dla rodziców często podróżujących godne uwagi są z kolei łóżeczka turystyczne, które sprawdzą się również w mieszkaniu. Ciekawym rozwiązaniem są także tzw. kosze Mojżesza, ale leżące w nich pociechy trzeba mieć cały czas na oku.

Bezpieczeństwo łóżeczek dla niemowląt

Przede wszystkim łóżeczko powinno być prawidłowo złożone. Konieczne jest przeczytanie instrukcji, bo choć producent ma zapewnić wykonanie mebla zgodnie z normami bezpieczeństwa, to dopiero trzymanie się instrukcji przy jego składaniu i używaniu gwarantuje, że pociecha będzie bezpieczna. Poza tym w łóżeczku nowonarodzonego dziecka nie mogą się znajdować zabawki, poduszki ani otulacze, gdyż grozi to uduszeniem.

- Łóżeczka i kojce muszą spełniać normy bezpieczeństwa - tylko takie kupujmy, bo to jest wtedy bezpieczny produkt. (...) Możemy też skorzystać z łóżeczka używanego, ale pod warunkiem, że ma ono atesty i używamy oryginalnych śrub i mocowań, bo to jest ważne, żeby łóżeczko je miało. I składamy je zgodnie z instrukcją - dodała ekspertka.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości