Nosidło czy chusta? Doula tłumaczy, w jaki sposób nosić noworodka blisko naszego ciała

Autor:
Zofia
Wierzcholska
Chusta czy nosidło dla twojego dziecka?
Chusta czy nosidło dla twojego dziecka?Dzień Dobry TVN
wideo 2/9

Nosidło czy chusta? To częsty dylemat młodych rodziców, którzy szukają alternatywy dla wożenia dziecka w wózku. Julita Księżycka, doula i doradczyni chustonoszenia, opowiedziała o wadach i zaletach poszczególnych sposobów noszenia pociech. Czy chustowanie dzieci jest bezpieczne?

Nosidło czy chusta? Co jest lepsze dla dziecka

Opieka nad noworodkiem dla każdego młodego rodzica jest sporym wyzwaniem, podczas którego nieraz można mieć poczucie, że brakuje dodatkowej pary rąk do pomocy. Z tego powodu wiele matek i ojców decyduje się na zakup nosidła lub chusty, które usprawniają codzienne obowiązki z niemowlęciem. Julita Księżycka, ekspertka w temacie noszenia dzieci, opowiedziała, co jest najistotniejsze, gdy decydujemy się na chustowanie maluszka.

- Ja myślę, że od samego początku, ale noszenie ma znaczenie i od tego powinniśmy zacząć. [...] Przez to dbamy o potrzeby dziecka, które pojawiło się na tym świecie, ale i rodziców, którzy muszą się odnaleźć w nowej rzeczywistości z małym człowiekiem – stwierdziła ekspertka.

Jak zaznaczyła, korzystanie z chust powinniśmy rozpocząć najwcześniej po 2 tygodniach od narodzin dziecka. Najistotniejsze według Julity Księżyckiej jest dobranie chusty nie do wieku maluszka, a do etapu ruchowego, na którym się znajduje. Doula zaprezentowała, jak poprawnie zawiązać materiał na swoim ciele, by noworodek był nie tylko bezpieczny, ale i zachował zdrowe ułożenie.

Nosidło to dobra alternatywa dla chusty

Według Julity Księżyckiej nie każdy rodzic może być przekonany do wiązania chust wokół ciała. W takim przypadku warto spróbować trzymania maluszka w nosidle, które zapewni poczucie bezpieczeństwa noworodkowi.

- Czasami z chustą jest nam zupełnie nie po drodze, a ta bliskość jest bardzo ważna i wtedy zachęcam do tego, żeby spróbować umówić się z doradcą lub doradczynią i dobrać nosidło, które najlepiej zadba o pozycję dziecka i rodzica. [...] To, co jest ważne - pilnujemy symetrii dziecka i podwiniętej miednicy. Dlatego ważne jest to, by dobrać dobrze nosidło regulowane – tłumaczyła doula.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Zofia Wierzcholska

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości