Babcia nic nie musi! Czym jest syndrom dziadków-niewolników?

Aktualizacja:

Tempo życia nieustanie przyspiesza. Dotyczy to nie tylko młodych, ale i seniorów, którzy o wiele aktywniej spędzają swój czas – realizują pasje, podróżują czy uczą się nowych rzeczy. W wielu rodzinach panuje jednak przekonanie, że najważniejszym obowiązkiem babci jest zajmować się wnukami. Czy tak jest na pewno? O tym, jak znaleźć złoty środek opowiedziały Beata Borucka i Zuzanna Skalska.

Zdaniem brytyjskich naukowców przebywanie w towarzystwie wnuków korzystnie wpływa na życie seniorów, ale pod warunkiem, że spędzą wspólnie nie więcej, niż 15 godzin tygodniowo. Badania te zwracają uwagę na to, że dziadkowie, którzy zajmują się wnukami na pełen etat, nie mają potem czasu dla siebie. W konsekwencji odczuwają notoryczne zmęczenie, a także zaniedbują swoje zdrowie i potrzeby.

Dziadkowie to wartość dodana

Syndrom dziadków-niewolników sprowadza się do tego, że rodzice nadwyrężają uprzejmość dziadków w kwestii opieki nad wnukami. Nieumiejący odmówić rodzinie seniorzy są przepracowani, zestresowani i przytłoczeni natłokiem obowiązków. Opieka nad wnukami absorbuje cały ich czas, przez co nie mogą skupić się na własnych potrzebach.

Kontakt wsteczny ze starszymi osobami wzbogaca dzieciaki, ale najważniejsze jest to, żeby rodzice, którzy zdecydowali się na posiadanie dzieci potrafili zorganizować sobie życie tak, jakby babci nie było – powiedziała Beata Borucka, autorka bloga Mądra Babcia.

Umiar to podstawa

Jestem wielką zwolenniczką cieszenia się z każdej roli jaką nam przynosi życie i ta rola babci jest dziwna, bo oni [rodzice] nas w nią wrabiają. My nie mamy żadnego wyboru, kiedy zostaniemy babcią - dodała Beata Borucka.

Relacja łącząca dziadków z wnukami jest niezwykle ważna i wartościowa dla obu stron. Ważne jednak, by nie była ona wynikiem przymusu ze strony realizujących się zawodowo rodziców. Istotne, żeby rodzina potrafiła kierować się umiarem i wspólnie wypracowała kompromis.
Zobacz też:
Autor: Anna Kobyłka
Pozostałe wiadomości