Nie rób tego w sylwestra. Za co można dostać mandat w ostatnią noc roku?

Grupa osób podczas imprezy sylwestrowej.
Nie rób tego w sylwestra
Źródło: Aja Koska/GettuImages
Sylwester zbliża się wielkimi krokami. Wielu z nas planuje na ten wieczór zorganizowanie domówki, która będzie niezapomniana. Mamy jednak nadzieję, że jej wyjątkowość nie będzie wynikała z tego, że ktoś otrzyma w jej trakcje mandat. W ostatnią noc roku warto pamiętać o zasadach dotyczących bezpiecznej i "legalnej" zabawy. Czego nie wolno robić podczas sylwestrowej imprezy? Za co można dostać mandat? Sprawdź na stronie Dzień Dobry TVN.
Jaki sylwester, taki cały rok
Źródło: Dzień Dobry TVN

Hałas i muzyka podczas sylwestrowej domówki

Wiele osób przywita Nowy Rok na domówce. Nic w tym dziwnego, gdyż ten sposób na spędzenie sylwestra jest bardzo popularny i przyjemny. Niektórzy wręcz nie wyobrażają sobie innej możliwości na zabawę sylwestrową. Należy jednak pamiętać, zwłaszcza jeśli impreza odbywa się w bloku czy kamienicy, że przepisy dotyczące ciszy nocnej nie przestają obowiązywać 31 grudnia.

Przestrzeganie zasad zawartych w artykule 51 Kodeksu Wykroczeń, tak jak na co dzień, także tej nocy jest obowiązkowe. Artykuł ten mówi o zakłócaniu ciszy, spokoju i porządku publicznego. Podczas domówki odbywającej się w sylwestra bardzo łatwo można się zapomnieć i złamać regulacje w czasie wesołej zabawy, tańca czy śpiewu. A za to niestety może grozić kara w postaci mandatu.

Oczywiście każdy zdaje sobie sprawę, że w sylwestra ludzie imprezują do późnych godzin, więc sąsiedzi z pewnością będą bardziej wyrozumiali niż w zwykły dzień. Natomiast warto pamiętać, że obok mogą mieszkać dzieci czy osoby starsze, które źle znoszą nocne hałasy. Dlatego też po północy dobrze jest trochę ściszyć muzykę i zadbać o to, by goście nie zachowywali się głośno. Jeśli impreza wymknie się spod kontroli niewykluczone, że do drzwi zapuka policja czy straż miejsca. Lepiej chyba tego uniknąć, prawda? Mandat za takie wykroczenie może wynieść nawet 500 złotych. W ekstremalnych przypadkach może dojść nawet do aresztowania czy sprawy sądowej i ukarania grzywną.

Spożywanie alkoholu w miejscu publicznym w sylwestra

Podobnie jak przepisy dotyczące hałasu również normy związane z piciem alkoholu w miejscach publicznych nie przestają obowiązywać w sylwestra. Należy więc pamiętać, że na napicie się szampana czy innego napoju wyskokowego w plenerze może zakończyć się mandatem. Może on mieć wysokość nawet 100 złotych. Jeśli więc planujecie sylwestrowy spacer czy wyjście na zewnątrz w innym celu, warto alkohol zostawić w domu. Chyba że bawicie się na miejskim sylwestrze plenerowych, na którym można kupić procentowy trunek i wypić go na terenie imprezy. Wtedy jest to jak najbardziej dozwolone.

Warto też pamiętać o najważniejszej kwestii dotyczącej picia alkoholu w sylwestra. Po spożyciu napojów wyskokowych, nawet w niewielkich ilościach, pod żadnym pozorem nie można wsiadać za kierownicę samochodu. W tym przypadku nie tylko grożą wam kary, ale narażacie siebie na duże niebezpieczeństwo. Możecie również zagrażać innym uczestnikom ruchu. Rozsądnie jest unikać tego typu sytuacji.

Jak bawić się bezpiecznie?

Doskonała sylwestrowa zabawa to nie tylko towarzystwo najbliższych czy przyjaciół, muzyka, zabawa, dobre jedzenie i szampan. Warto też w tym czasie zadbać o bezpieczeństwo swoje i osób w naszym otoczeniu. Dlatego bawiąc się tej nocy, pamiętajcie o wszystkich przytoczonych przez nas przepisach i zasadach. Nikt chyba nie chce zacząć roku od mandatu i problemów z policją, prawda? A już tym bardziej nie warto robić niczego, co mogłoby zaowocować jakimiś obrażeniami.

Zachęcamy więc do zaplanowania swojej sylwestrowej zabawy w taki sposób, by nie narazić się na niebezpieczeństwo oraz wizytę policji, która mogłaby się skończyć bardzo nieprzyjemnie. Pamiętajcie też o ostrożności w obchodzeniu się z fajerwerkami. Są to produkty mogące powodować różnorodne obrażenia. Należy korzystać z nich rozsądnie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady. 

Zobacz także:

Autor: Regina Łukasiewicz

Źródło: rmf.fm

Źródło zdjęcia głównego: Aja Koska/GettuImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?

Zawody LA RIVE Triathlon Grudziądz
Materiał promocyjny

Zawody LA RIVE Triathlon Grudziądz