Newsy

Jeff Bezos już nie jest najbogatszym człowiekiem świata? Wyprzedził go Europejczyk

Newsy

Jeff Bezos przez długi czas pozostawał najbogatszym człowiekiem na świecie według rankingu "Forbes". Teraz jednak został zdetronizowany przez Bernarda Arnaulta, choć podobno tylko... na kilka godzin. Kim jest ten przedsiębiorczy Europejczyk?

Najbogatszy człowiek świata

W czołówce najbogatszych ludzi na świecie od pewnego czasu plasują się trzy nazwiska - Jeff Bezos, Elon Musk oraz Bernard Arnault. Bez wątpienia to jednak ostatni z nich najbardziej dynamicznie się rozwija i pomnaża swój majątek. W świecie dóbr luksusowych nikt nie odniósł w drugiej połowie XXI wieku większych sukcesów niż on.

Bernard Arnault w swoim koncernie modowym LVMH (Louis Vuitton, Moët, Hennessy) skupił bowiem wiodące modowe marki świata, takie jak m.in. Christian Dior, Donna Karan, Fendi, Givenchy, Kenzo, Marc Jacobs i wiele innych. Teraz awansował na pierwsze miejsce w rankingu miliarderów "Forbesa", wyprzedzając Jeffa Bezosa. Stało się tak, ponieważ w pierwszej sesji tygodnia konglomerat LVMH, wzrósł o 0,4 proc., co sprawiło, że wartość posiadanych przez Arnaulta akcji wzrosła o ponad 600 mln dolarów.

Dzięki temu Europejczyk miał na swoim koncie 186,3 mld dolarów i wyprzedził założyciela Amazonu raptem o 300 mln dolarów. Nie trwało to jednak długo. Według śledzącego majątki w czasie rzeczywistym trackera "Forbesa", Bezos posiada obecnie 188,2 miliarda USD, podczas gdy Francuz może pochwalić się majątkiem rzędu 187,6 mld USD.

Bernard Arnault bez wątpienia jest jednak postacią wartą uwagi. Jeszcze w marcu 2020 roku jego majątek liczył skromniejsze 76 miliardów dolarów. W trakcie pandemii COVID-19 wzrósł jednak ponad dwukrotnie.

- Pieniądze rozmnożyły mu się w pandemii. Sprzedaż dóbr luksusowych, mogłoby się wydawać, że w pandemii nie będzie miała się dobrze, a tymczasem facet (...) dorobił się takiego majątku raptem w rok - mówił w Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

Kim jest Bernard Arnault?

Bernard Arnault urodził się w 1949 roku, jako syn właściciela firmy inżynierskiej Ferret-Savinel, która w latach 70. została przekształcona w firmę deweloperską Férinel. Gdy dorósł, poszedł w ślady ojca i zajmował w biznesie istotną rolę. Dobrze mu to wychodziło, a zyski umożliwiły zakup w latach 80. dwóch firm działających w branży dóbr luksusowych: Financière Agache oraz Boussac (do drugiej z nich należał dom handlowy Le Bon Marché oraz marka Christian Dior). Potem Bernard Arnault upatrzył sobie LVMH i za cenę 2,6 mld dolarów kupił akcje, które pozwoliły mu stać się największym udziałowcem, a niedługo później prezesem koncernu.

Był dwukrotnie żonaty . W 1973 roku ożenił się z Anne Dewavrin, z którą ma dwoje dzieci. Po tym, jak rozstali się w 1990 roku, Bernard związał się z kanadyjską pianistką koncertową, Helene Mercier. Urodziła mu trójkę pociech. Wiadomo, że jeden z jego synów jest mężem modelki Natalii Vodianovej , którą poznał na planie reklamy Louis Vuitton.

Ciekawostką o Bernardzie Arnault jest fakt, że jest on miłośnikiem Chopina i bardzo chętnie grywa jego kompozycje. Kocha także sztukę współczesną, a w jego domu w Paryżu na lewym brzegu Sekwany można znaleźć dzieła Andy'ego Warhola, Pabla Picassa, Jeana-Michela Basquiata czy Maurizio Cattelana.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Źródło: Wprost, INNPoland

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości