Newsy

George Seurat upamiętniony przez Google. Kim był bohater dzisiejszego Doodle?

Newsy

Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
google.com, impresjonizm.art.pl
Pointylizm

George Seurat, francuski malarz, 2 grudnia obchodziłby urodziny. Z tej okazji Google postanowiło upamiętnić jednego z ojców sztuki współczesnej. Specjalnie zaprojektowane logo pojawiło się w kilku krajach europejskich, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Tajlandii.

Kim był Georges Suerat

Georges Seurat zapisał się na kartach historii sztuki dzięki mistrzowskiemu wykorzystaniu właściwości światła w scenach z miejskiego życia. Jego twórczość charakteryzuje się zastosowaniem dwóch innowacyjnych technik: pointylizmu (budowanie obrazu z kolorowych punków) i dywizjonizmu (ograniczenie palety barw do kolorów widma słonecznego). Jego nowatorskie spojrzenie na malarstwo stworzyło podwaliny pod szkołę neoimpresjonizmu, który w znacznej mierze ukształtował sztukę nowoczesną.

Georges Seurat urodził się 2 grudnia 1859 roku w zamożnej paryskiej rodzinie. Jako nastolatek rozpoczął formalną edukację artystyczną i kontynuował edukację w prestiżowej szkole École des Beaux-Arts. Równolegle ze sztuką, fascynowała go nauka. Rozczarowany ograniczeniami akademii poświęcił się studiom nad teorią koloru i fizyką optyczną. Tak narodził się jego oryginalny styl, nazwany przez krytyków puentylizmem lub dywizjonizmem.

Twórczość Georgesa Seurata

W 1879 roku Seurat zobaczył Czwartą Wystawę Impresjonistów, co stało się punktem zwrotnym w jego karierze. Mając zaledwie 26 lat lat, po wielu szkicach na małych planszach, spotkaniu ze 100-letnim chemikiem i latach eksperymentów, Seurat skończył obraz, powszechnie uważany za arcydzieło, "Niedzielne popołudnie na wyspie La Grande Jatte ". Płótno obecnie znajduje się w zbiorach Helen Birch Bartlett Memorial Collection, The Art Institute of Chicago. Do najsłynniejszych obrazów artysty należą m.in. "Kąpiel w Asnieres", "Ville-d'Avray, Białe domy", "Modelki" czy "Pudrująca się kobieta". Dokonania Seurata stały się inspiracją dla takich twórców jak Vincent van Gogh, Camille Pissaro, Paul Gaugain i Henri Matisse.

Artysta zmarł w 1891 roku na dyfteryt. Kilka dni później - wskutek tej samej choroby - zmarło również jego dziecko, o którym długo nikt nie wiedział. Matką chłopca była Madeleine Knoblock, robotnica, która pozowała do obrazów malarza. Georges Seurat został pochowany na paryskim cmentarzu Père-Lachaise.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Adam Barabasz

Źródło: google.com, impresjonizm.art.pl

Źródło zdjęcia głównego: ermess / Getty Images

Pozostałe wiadomości