Czy w piątek po Bożym Ciele wierni mogą jeść mięso? Tylko niektóre diecezje udzieliły dyspensy

Modlitwa
Czy w piątek po Bożym Ciele obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?
Źródło: jarino47/Getty Images
Trwa długi weekend czerwcowy, któremu towarzyszą spotkania w gronie najbliższych i grill. Dlatego niektórzy katolicy zastanawiają się, czy w piątek po Bożym Ciele mogą spożywać produkty mięsne. Okazuje się, że zezwoliły na to tylko niektóre diecezje. O jakich mowa?

Boże Ciało 2022. Czy w piątek 17 czerwca wierni mogą zjeść mięso?

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa obchodzone jest 60 dni po Wielkanocy. W 2022 przypadło ono w czwartek 16 czerwca. Wielu Polaków zdecydowało się przedłużyć wolne i wypisało urlop na piątek 17 czerwca. Nie jest tajemnicą, że w tym czasie ochoczo organizujemy spotkania przy grillu. Jednak wśród niektórych wiernych pojawiły się wątpliwości, czy tego dnia mogą spożyć kiełbasę lub karkówkę z rusztu.

Zobacz wideo: Kościół i religia

Kościół i religia

Źródło: Dzień Dobry TVN
Kościół w galerii handlowej
Kościół w galerii handlowej
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Uwaga! TVN: Czy zakonnik z Bytomia molestował dzieci w podziemiach kościoła?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Fakty i mity o świecie islamu. Jak bardzo radykalna jest ta religia?
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Grzechy główne Kościoła w Polsce
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła
Autor „Sodomy” o Janie Pawle II i przyszłości Kościoła

W każdy piątek katolików obowiązuje bowiem wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Dotyczy to wiernych, którzy ukończyli czternasty rok życia. Natomiast jeśli tego dnia wypada święto, biskupi często udzielają wiernym dyspensy. Niektórzy duchowni z powodu "długiego weekendu" złagodzili restrykcje.

Piątek po Bożym Ciele. Którzy biskupi udzieli dyspensy?

Post nie obowiązuje w archidiecezji:

 • warszawskiej,
  • lubelskiej,
   • przemyskiej,
    • warszawsko-praskiej

     - Na podstawie kanonu 87 § 1, uwzględniając treść kanonu 1250-1252 Kodeksu prawa kanonicznego, mając na uwadze dobro duchowe wiernych diecezji warszawsko-praskiej, biskup Romuald Kamiński udzielił dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i od zachowania charakteru pokutnego dnia przypadającego w piątek, 17 czerwca 2022 roku - czytamy w dekrecie na stronie internetowej diecezji warszawsko-praskiej. 

     Zobacz wideo: Grzechy główne Kościoła w Polsce

     Grzechy główne Kościoła w Polsce
     Źródło: Dzień Dobry TVN

     Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz również udzielił dyspensy tłumacząc swoją decyzję następująco: "Piątek 17 czerwca br. przypada między dniami ustawowo wolnymi od pracy, co sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni".

     Z kolei na terenie Archidiecezji Przemyskiej, nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych pod pewnym warunkiem. - Dyspensy udzielił Metropolita Przemyski, abp Adam Szal, który jednocześnie zobowiązuje korzystających z dyspensy do złożenia ofiary na misje - wskazano w kolejnym komunikacie.

     Dyspensa ma charakter terytorialny.

     Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

     Zobacz też:

     Autor: Dominika Czerniszewska

     Źródło zdjęcia głównego: jarino47/Getty Images

     podziel się:

     Pozostałe wiadomości