Gorące tematy

Święto 20 czerwca - Dzień Powstań Śląskich. Czy jest to dzień wolny od pracy?

Gorące tematy

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
RadioZet/prezydent.pl
Flaga polski

20 czerwca ogłoszono nowym świętem państwowym. Jest to Dzień Powstań Śląskich. W tym roku będzie obchodzony po raz pierwszy. Święto ten powstało z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy.  Czy jest to dzień wolny od pracy?

Narodowy Dzień Powstań Śląskich - co to za święto?

Narodowy Dzień Powstań Śląskich przypada 20 czerwca i upamiętnia trzy zrywy, dzięki którym część Śląska przyłączyła się do terytorium II Rzeczypospolitej. Miało to miejsce w latach 1919-1921. prezydent Andrzej Duda podpisał projekt ustawy w piątek 6 maja. Sejm szybko przyjął propozycję i we wtorek, 7 czerwca prezydent uroczyście podpisał ustawę w sprawie nowego święta. Dzięki temu już w tym roku mamy okazję obchodzić ten dzień.

Lato

Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Narodowy Dzień Powstań Śląskich - czy jest dniem wolnym od pracy?

To kolejna inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy odnośnie powstania święta. Podobnie jak Narodowy Dzień Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego, który przypada na 27 grudnia, tak Narodowy Dzień Powstań Śląskich, który ma być 20 czerwca, nie jest dniem wolnym od pracy. Warto pamiętać, że święta państwowe nie muszą być dniami wolnymi od pracy. Obecnie tylko trzy takie święta są wolne - 1 maja, 3 maja oraz 11 listopada.

- W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej dziękuję, że jesteście tu dzisiaj z tak ważną inicjatywą. [...] Cieszę się, że Śląsk i Ślązacy będą mieli upamiętnione te wydarzenia. To także hołd dla tych, którzy w powstaniach walczyli za Polskę - mówił w wystąpieniu 6 maja 2022 roku prezydent Andrzej Duda. 

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: RadioZet/prezydent.pl

Źródło zdjęcia głównego: Derek Brumby/Getty Images

Pozostałe wiadomości