Pielęgnacja twarzy i ciała

Jaw training, czyli ćwiczenia na linię żuchwy z gryzakiem - nowy niebezpieczny trend z TikToka

Pielęgnacja twarzy i ciała

Kobieta trzymająca się za żuchwę

Kolejny trend z TikToka zyskuje na popularności. Polega on na ćwiczeniach przy użyciu gryzaka lub kulki do w celu wyćwiczenia mięśnia żwacza, dzięki czemu mamy osiągnąć idealny kształt żuchwy - ostry, mocno zarysowany, niemal jak u superbohaterów. Jednak czy jest to możliwe? I przede wszystkim - czy takie ćwiczenia są bezpieczne?

Piękna, ostra i wyraźna linia żuchwy to obecnie jeden z najpopularniejszych trendów urodowych. Niestety za taki kształt w dużej mierze odpowiadają geny, jednak na TikToku pojawił się nowy trend, zgodnie z którym możliwe jest osiągnięcie pożądanego wyglądu.

Jaw Trening - na czym polega trening żuchwy

Trening z tiktoka polega na wkładaniu do ust specjalnie przygotowanego gryzaka o różnych stopniach twardości. Jak twierdzi producent, ćwiczenia należy rozpocząć od kulki o najniższym stopniu twardości, a następnie przechodzić do co raz twardszych gryzaków. Ma to na celu wzmocnienie mięśnia żwacza, odpowiedzialnego za żucie, dzięki czemu ma się wykształcić ostrzejsza linia żuchwy.

Zgodnie z informacją podaną na stronie producenta gryzaków, wystarczy jedynie 10 minut dziennie ćwiczeń, aby zauważyć poprawę wyglądu.

Gryzak - kulka do ćwiczeń - czy jest to bezpieczne?

Jaw training miał być bezpieczną formą ćwiczeń, która umożliwi osiągnięcie wymarzonego wyglądu. Niestety o czym zapomniano, to to, że kształt naszej twarzy w znaczącej mierze zależny jest od naszych genów.

Zanim rozpocznie się ćwiczenia przedstawione w modnych trendach z TikToka warto poznać sposób, w jaki działa cały aparat mowy. Ludzka szczęka jest w stanie wytworzyć nacisk o sile 100 kg na cm³, jednak podczas jedzenia i żucia używane jest maksymalnie 30% siły. Regularny trening może zwiększyć siłę mięśnia, a więc rozbudować go, zupełnie tak, jak popularne ćwiczenia na masę na siłowni.

Żwacz działa antagonistycznie do innych mięśni twarzy, ponadto jego działanie jest zależne od stawu skroniowo-żuchwowego. Jego wzrost i zwiększenie siły może doprowadzić do osłabienia się pozostałych części mięśni odpowiedzialnych za mowę, żucie, ziewanie, a nawet mimikę, co w konsekwencji może ograniczyć ruchomość oraz skutkować pojawieniem się bólu.

Modny kształt szczęki - jaw training, czy ćwiczenia, które pomogą osiągnąć wymarzony wygląd?

Niestety ćwiczenia te skupiają się na wzmocnieniu tylko jednego mięśnia, a zatem pozostałe elementy zostają osłabione, w porównaniu do żwacza. Taka sytuacja prowadzi do rozwoju szeregu chorób, które leczy się nawet miesiącami, a codzienne czynności, takie jak mówienie, ziewanie czy jedzenie zostają w znacznym stopniu utrudnione.

Przyczyną rozwoju chorób jest regularne ćwiczenie na gryzakach, które nie tylko wzmacniają mięsień, ale jednocześnie mogą prowadzić do uszkodzeń. Najpopularniejszą chorobą spowodowaną przez taki trening jest dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego oraz choroba okluzyjna.

Efekty jaw training - czego można się spodziewać

Gryzaki zostały tak skonstruowane, że wyostrzenie się linii żuchwy jest niemal pewne, chociaż w dużej mierze również zależne od naszych genów. To one przede wszystkim odpowiadają za to, jak szybko mięsień będzie się wzmacniać i formować.

Niestety niezależnie od genetyki niemal pewnym jest, że po długotrwałych i regularnych ćwiczeniach pojawią się dodatkowe, negatywne, skutki.

Madrolly/Getty Images

Regularne ćwiczenia proponowane przez tiktokerów mogą doprowadzić do przeciążenia stawu żuchwowo-skroniowego. W efekcie tego możliwe jest zaobserwowanie zmniejszenia ruchomości stawów, bóli w szyi, szczęce oraz głowy, słyszalne klikanie i przeskakiwanie żuchwy, a nawet szczękościsk. Spowodowane jest to nadmiernymi przeciążeniami wywołanymi przez regularne i długotrwałe przeciążenia mięśni i stawów.

Należy pamiętać, że staw skroniowo-żuchwowy w ciągu dnia wykonuje około 1,5 tysiąca ruchów, nawet podczas snu obserwuje się około 50 bezwiednych ruchów. Jaw training powoduje zwiększenie ich nawet 3-krotnie, co może prowadzić do uszkodzeń nie tylko stawu, ale i okolicznych mięśni w bardzo krótkim czasie.

Czy warto wykonywać jaw training?

Jak przekonują liczni specjaliści - lepiej odpuścić sobie takie ćwiczenia. Rehabilitacja oraz cofnięcie powstałych już zmian może być niezwykle kosztowne i czasochłonne. Lekarze alarmują i jednocześnie informują, że niewłaściwe ćwiczenia będą wymagały późniejszej interwencji, np. ortodontów.

Jako formy leczenia znacznych zmian wymienia się:

  • założenie aparatu ortodontycznego,
  • leczenie protetyczne,
  • zabiegi chirurgiczne w zakresie chirurgii twarzowo-szczękowej,
  • implantologię,
  • ogólną rehabilitację.

O czym pamiętać wykonując jaw training?

Przede wszystkim o tym, że standardy piękna się zmieniają i nie warto ryzykować zdrowiem dla aktualnie modnego wyglądu. Jeżeli jednak pragnie się nieco wzmocnić linię żuchwy i wypróbować ćwiczenia z trendu warto skonsultować się ze swoim dentystą, który oceni stan mięśni i stawów całej twarzy.

Jeżeli jednak decydujemy się na ten niebezpieczny eksperyment z użyciem silikonowej kulki, to należy równocześnie wykonywać ćwiczenia relaksacyjne, rozluźniające i rozciągające. Pozwoli to na złagodzenie negatywnych efektów i przede wszystkim na zachowanie ruchomości całego aparatu mowy.

Zobacz wideo: Przeskakiwanie szczęki może być objawem groźnej choroby? Stomatolog tłumaczy

Zobacz także:

Dorosłe gwiazdy TikToka. Co ich zainspirowało do nagrywania autorskich filmików?

Kiedy rozpocząć leczenie ortodontyczne?

Nowatorska operacja rekonstrukcji żuchwy

Autor: Teofila Siewko

Pozostałe wiadomości