Co oznacza, kiedy śni się powódź? Poznaj analizę i interpretację sennika

photo_8920928
Źródło: Dzień Dobry TVN
Co Ci się śniło?
Co Ci się śniło?
Co oznaczają nasze sny?
Co oznaczają nasze sny?
Świadomy sen
Świadomy sen
Sennik dla dzieci
Sennik dla dzieci
Jeden z czterech żywiołów - woda - często pojawia się w snach. Jej obecność w marzeniach sennych może być związana z sąsiedztwem zbiornika wodnego i obawą przed powodzią, czyli uwolnioną siłą żywiołu. Jednak powódź w snach może być również odzwierciedleniem intensywnych emocji.

Według sennika powódź w swojej gwałtowności i sile może symbolizować balansujące na granicy bezpieczeństwa ludzkie namiętności i pragnienia, np. związane z intensywnymi uczuciami do drugiej osoby, zakazaną miłością lub pożądaniem. W senniku spotyka się także interpretację, zgodnie z którą zobaczenie powodzi we śnie to ostrzeżenie przed grożącym niebezpieczeństwem.

Co sennik mówi o powodzi?

Według sennika powódź symbolizuje nawał bardzo intensywnych uczuć, które ogarną wkrótce osobę śniącą. Chodzi tu o czas ogromnego napięcia i przełomu – koniec starego porządku i początek czegoś zupełnie nowego w życiu. Sennik podaje również interpretację rzucenia się w kipiel wodną powstałą z powodzi. Taki sen jest rozumiany jako odważny krok w nieznane, skłonność do ryzyka i nieprzeciętna odwaga. Istotne są także fazy powodzi w marzeniu sennym. Jeśli dopiero nadciąga wielka fala powodziowa, sennik odczytuje to jako groźbę ulegania fałszywym uczuciom, które mogą przynieść same szkody. Gdy fala powodzi ustępuje, ma to odzwierciedlać koniec wszystkich problemów nękających śniącego. Jeśli zaś woda jest czysta, zwiastuje to wizytę ważnej osoby w nieodległej przyszłości. Według sennika brudna woda w fali powodziowej oznaczać ma same nieszczęścia i awantury.

Sennik: kiedy nadchodzi woda

Potężna moc, jaka charakteryzuje powódź, ma odzwierciedlenie również we śnie. I wcale nie musi chodzić o jej niszczycielski charakter. Sennik wprawdzie tłumaczy powódź i zalanie jako wpływ czegoś dotąd nieznanego na życie osoby śniącej, ale jednocześnie nie oznacza to czegoś negatywnego. W końcu powódź niszczy wszystko na swojej drodze, ale kiedy ustępuje, rozkwita nowe życie, powstaje nowy porządek. I właśnie jako nadzieję na nową, lepszą przyszłość należy odczytywać pojawiający się sen o powodzi. To nowy porządek, sytuacja życiowa stabilizująca się po okresie niepokojów i wstrząsów, nadchodzący spokój i poczucie bezpieczeństwa. 

Sennik podaje równie szczegółową interpretację snu, w którym podczas powodzi śniący traci cały swój majątek. Należy potraktować to jako wyraźną sugestię, by przeanalizować swoje życie emocjonalne. Jest ono bowiem na tyle rozchwiane, że rzutuje nie tylko na życie śniącego, lecz także całe otoczenie. Sennik sugeruje również, by zapamiętać jak najwięcej szczegółów pojawiających się w marzeniach sennych. Chodzi o kontekst sytuacji, w którym woda zabiera cały dobytek, inne osoby pojawiające się we śnie, a także emocje, jakie odczuwa śniący w tym momencie. 

Powódź i emocje – co mówi sennik?

Emocje są silnie powiązane z wodą, dlatego im większa liczba szczegółów z marzenia sennego pozostanie w pamięci osoby śniącej, tym lepsza będzie ich interpretacja. Jeśli śniący zapamięta ze swoich marzeń sennych, że powódź, którą zobaczył, była duża, oznacza to, że ulega zbyt dużym emocjom na jawie. Sytuacja może stawać się niepokojąca, ponieważ emocje zaczynają wymykać się spod kontroli i ma to na śniącego negatywny wpływ. Może chodzić tu o wyolbrzymianie konfliktów, nieumiejętność panowania nad sobą, poddawanie się namiętnościom czy zbyt emocjonalne podchodzenie do życia. Krótko mówiąc, serce bierze górę nad rozsądkiem, a to niekoniecznie musi zwiastować coś dobrego. Taka sytuacja czasami prowadzi do chaosu, który opanowuje życie śniącego. Potop o biblijnych rozmiarach według sennika ma taki nieład symbolizować. Woda, która zabiera ze sobą wszystko, już w mitologii była symbolem zagłady starego świata i budowania zupełnie nowych wartości. Jeśli we śnie powódź zabiera śniącego w otchłań, zapowiada to duże problemy w łonie rodziny. Powodem może być różnica zdań między partnerami lub rodzeństwem, a także konflikt dotyczący dzieci. Wprawdzie taki spór mogłaby rozstrzygnąć osoba, która patrzy na niego z zewnątrz, ale w emocjach trudno słuchać opinii bezstronnego arbitra. 

Jeśli w powodzi pod wodą znika dom, sennik wskazuje na dzieci jako źródło problemów trapiących osobę śniącą. To ich rozterki uczuciowe na tyle nie dają spokoju śniącemu, że odreagowuje te sprawy we śnie. Może pojawić się również taka wizja, że woda zalewa dom sąsiadów. Wówczas należy potraktować to jako zapowiedź narastającego konfliktu z osobami, które mieszkają w bezpośrednim sąsiedztwie.

We śnie może pojawić się także powodująca powódź rzeka. Spokojny dotąd nurt wylewający się poza brzegi rzeki sennik tłumaczy jako gwałtowną utratę kontroli nad swoim własnym życiem.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Annett Windisch/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości