Gwiazdy

Jak nie pokłócić się w czasie świąt? "Bardzo często pozwalamy innym wkraczać na obszary, które są bolesne"

Gwiazdy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
O czym rozmawiać podczas świąt, by się nie pokłócić?
O czym rozmawiać podczas świąt, by się nie pokłócić?Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, kiedy całą rodziną spotykamy się przy stole. Niestety czasami, zamiast cieszyć się tą chwilą, pojawia się ostra wymiana zdań. Jakich tematów lepiej unikać? Jak zareagować na niewygodne pytanie? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z Robertem Motyką, Izabelą Trojanowską, Danielem Qczajem oraz coachem Magdaleną Czają.

O czym rozmawiać podczas świąt, by się nie pokłócić?

Robert Motyka - jak co roku - spędza święta w rodzinnym domu u taty na wsi. Przy stole nie poruszają kwestii politycznych.

- Nie rozmawiamy na ten temat, bo wiemy, że jest to odbezpieczony granat, który może eksplodować w każdej chwili. Robimy dużo fajnego szumu wokół. Śpiewamy kolędy, przygotowujemy sobie wcześniej teksty, żeby nie było, że każdy po jednej zwrotce. Co więcej, zawsze rok wcześniej losujemy, kto przygotowuje jasełka i je przedstawia. Mamy taki mały teatr, to się naprawdę fajnie ogląda - mówił aktor kabaretu "Paranienormalni" w Dzień Dobry TVN.

Z kolei rodzina Izabeli Trojanowskiej rozsiana jest po całym świecie, a Boże Narodzenie traktują jako okazję do wspólnego świętowania. - Święta są pretekstem, żebyśmy się spotkali i dowiedzieli o sobie, jak najwięcej. Nie szukamy konfliktów. Raczej interesujemy się sobą, i to szczerze, żywo. Bardzo żałuję, że dużo wcześniej słyszymy we wszystkich sklepach kolędy, bo potem przy tym stole to już nie jest taka atrakcja. Pomimo to wyciągamy śpiewniki i chętni śpiewają - tłumaczyła wokalistka.

Zdaniem Daniela Qczaja w święta powinniśmy cieszyć się swoim towarzystwem, smakować potrawy, a nie wypytywać o partnera, partnerkę, czy o to: "Dlaczego nie pijesz?".

- Wigilia często jest stresującym dla nas momentem i czasami próbujemy to wszystko zagadać. Nawet nie chcemy powiedzieć komuś coś niemiłego, ale siostra do siostry zwróci się: "O! Chyba w zeszłym roku byłaś trochę szczuplejsza". Myślę, że z roku na rok dojrzalszy w doświadczenia już wiem, że czasami warto przegryźć sobie uszko i przemyśleć, czy na pewno chcemy to powiedzieć - zaznaczył trener i motywator.

Jak odpowiadać na niewygodne pytania?

Według badań 60 proc. Polek i Polaków boi się spotkania świątecznego ze względu na tematy rozmów, jakie mogą zostać poruszone.

- Na sesjach słyszę, że te obszary trudne na święta są trzy. Jeden to temat rozmów. Drugi to składane życzenia. Ponieważ one też mogą być z podwójnym dnem i raniące. Trzeci to kiedy pracuję z parami i jedna osoba mówi: "Jedziemy na święta do rodziny, a ty stajesz przeciwko mnie. Narzekasz na mnie. Mówisz o mnie straszne rzeczy". Ludzie nie idą jako para. Nie stają po swojej stronie, tylko wykorzystują widownię do tego, by się poskarżyć - zauważyła Magdalena Czaja, couch i terapeutka.

Jak podkreśliła ekspertka, przy świątecznym stole powinniśmy nauczyć się stawiać granice. - Bardzo często pozwalamy innym na wkraczanie na obszary, które są np. bolesne. Można komuś powiedzieć: "Wujku, nie chcę o tym rozmawiać, a jak tam wujka piesek?". Zmiana tematu na bardzo miękko. Czasem nawet na śmiesznie - poradziła nasza rozmówczyni.

Jak przygotować się do spotkania z rodziną? Jakich tematów nie powinniśmy jeszcze poruszać przy stole? Posłuchaj całej rozmowy z naszymi gośćmi w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości