Zwierzęta

Po czym poznać, że zwierzę może mieć wściekliznę? "Produkuje bardzo dużo śliny"

Zwierzęta

Aktualizacja:
Autor:
Katarzyna
Oleksik/Diana Ryściuk
Czym leczą się dzikie zwierzęta?
Czym leczą się dzikie zwierzęta?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa co jakiś czas wysyła nam różnego rodzaju alerty. Na początku roku przekazało informacje o przypadkach wścieklizny w Warszawie i okolicach. Jak rozpoznać, że zwierzę jest chore? Jak chronić naszych pupili przed wścieklizną? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Marcinem Kostrzyńskim, przyrodnikiem i filmowcem.

Wścieklizna. Co trzeba o niej wiedzieć?

Wiele osób mylnie uważa, że wścieklizna to choroba dzikich zwierząt. - Dotyczy zwierząt dzikich, ale one chorują, a potem przenoszą wirusa wścieklizny, bo to jest wirus, na zwierzęta domowe - mówił w Dzień Dobry TVN Marcin Kostrzyński.

Podróżnik dodał, że jego tata był lekarzem i został pogryziony przez wściekłego psa. - Życie uratowała mu szczepionka, ale cierpiał neurologicznie do końca życia. To jest super poważne. Gdyby nie szczepionki, człowiek ugryziony przez wściekłego psa nie miałby szans na przeżycie. Umierałby w straszny sposób - dodał.

Szczepionka może uratować życie także zwierzętom. - To jest super. Te szczepionki są super tanie. Psy, koty można i należy szczepić. Mam kota, który jest regularnie szczepiony, mimo że wychodzi tylko na balkon, dlatego, że lepiej dmuchać na zimne (...) - dodał.

Wścieklizna w Polsce i na świecie

Wścieklizna największe zagrożenie dla ludzi stanowi w krajach rozwijających się, ale nie oznacza to, że w Polsce i innych krajach Europy jest pod tym względem zupełnie bezpiecznie. Przypadki wścieklizny u zwierząt są cały czas notowane. W 2021 roku wykryto w Polsce w sumie 113 przypadków wścieklizny, natomiast w 2022 roku Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii potwierdził wykrycie już 30 chorych zwierząt. Każdego roku na całym świecie z powodu zakażenia wirusem wścieklizny umiera ponad 59 000 osób, z czego prawie połowa to dzieci poniżej 15. roku życia.

Jak rozpoznać, że zwierzę ma wściekliznę?

Wirus działa bardzo podstępnie, wnika do mózgu i zaburza zachowanie zwierząt. - Wściekłe zwierzę produkuje bardzo dużo śliny. W tej ślinie jest największe stężenie wirusa. (...) Wściekłe zwierzę gryzie też twarde przedmioty. Lisy połykają kamienie, kaleczą się, ślina jest zawsze zmieszana z krwią. Jeżeli kot poczuje krew i zliże choć odrobinę, to mamy już wściekliznę. To się zdarza. Rocznie na wściekliznę na świecie umiera 40 do 50 tysięcy ludzi - mówił przyrodnik.

Po czym poznać, że zwierzę, które spotkaliśmy w lesie, może być chore? - Dzikie zwierzęta boją się ludzi, uciekają przed człowiekiem. Jeżeli to zwierzę nie ucieka, nie boi się, podchodzi blisko, od razu powinna się nam włączyć lampka bezpieczeństwa - mówił.

Jeżeli kot będzie miał kontakt ze śliną lisa, zacznie się inaczej zachowywać. - One miauczą tak, jakby się marcowały. Bardzo dziwnie się zachowują, są agresywne. Ich zachowania są inne niż zwykle. Musimy na to zwracać uwagę, a przede wszystkim nie wypuszczajmy psów luzem, nie wypuszczajmy kotów z domu - dodał.

Co zrobić, jeśli natkniemy się na zwierzę chore na wściekliznę?

- Koniecznie musimy zawiadomić służby weterynaryjne. Trzeba zawiadomić służby, także wtedy, gdy spotkamy martwe zwierzę - mówił przyrodnik. Jak się zachować, kiedy my lub nasz zwierzak miał kontakt z wydzieliną chorego zwierzęcia? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.

Światowy Dzień Wścieklizny

Światowy Dzień Wścieklizny obchodzony jest 28 września od 2007 roku. To doskonała okazja, aby budować świadomość znaczenia szczepień dla osiągnięcia celu „Zero do 30”. Jest to plan wyeliminowania wścieklizny przenoszonej przez psy do 2030 roku.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik/Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości