Dalsza część artykułu dostępna jest pod materiałem wideo.
Jedwabne. Służby ostrzegają przed pumą
Gmina Jedwabne wydała ostrzeżenie po doniesieniach o możliwej obecności pumy w lesie nieopodal miejscowości Bronaki-Olki i Janczewko. Mieszkańcy proszeni są o zachowanie ostrożności i w razie spotkania zwierzęcia - nie podchodzenie do niego. Jak przekazało tvn24.pl, zgłoszenie pochodzi od rolnika mieszkającego w pobliżu lasu. We wtorek, 18 sierpnia zauważył on ślad dużej kociej łapy niedaleko gospodarstwa, a następnego dnia rano zwierzę przypominające kota. Miało znajdować się około 100 metrów od niego.
Puma na wolności - co robić, gdy ją spotkamy?
Puma może przemieszczać się średnio nawet 20 kilometrów dziennie. Z tego względu zaapelowano o ograniczenie wizyt w lasach i zachowanie czujności podczas przebywania na terenach leśnych, a także o całkowite powstrzymanie się od prób poszukiwania drapieżnika.
Warto wiedzieć, że tego typu zwierzęta unikają kontaktu z ludźmi. W przypadku spotkania tego dużego kota należy zachować spokój i oddalić się utrzymując kontakt wzrokowy. Nie wolno obracać się do niego plecami, ani wykonywać gwałtownych ruchów. W sytuacji zauważenia pumy na wolności należy powiadomić służby.
Więcej na ten temat przeczytasz na tvn24.pl.
Zobacz także:
- Drapieżny kot na wolności. "Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności"
- Niezwykłe narodziny w zoo. Takich zwierzaków na świecie jest zaledwie kilka
- W gminie Polanów szukają pumy. Do mieszkańców wystosowano ważny apel