Ogród

Monstera "Monkey Mask" coraz popularniejsza. Jak ją pielęgnować?

Ogród

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Moda na Monsterę Monkey Mask?
Moda na Monsterę Monkey Mask?Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Monstera "Monkey Mask" to mniejsza siostra tradycyjnej monstery dziurawej, która śmiało wkracza na salony. Jak ją pielęgnować? Czym się charakteryzuje? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedział Łukasz Skop, ogrodnik.

Monstera "Monkey Mask" z charakterystycznymi dziurkami

Klasyczna monstera z liśćmi pokaźnych rozmiarów powoli ustępuje miejsca odmianie "Monkey Mask".

- Monstera "Monkey Mask" to nazwa handlowa popularnej rośliny doniczkowej - monstery Adansona (Monstera adansonii). Ma dużo mniejsze liście. Oczywiście ma te charakterystyczne dziurki, po których przede wszystkim możemy rozpoznać monsterę - tłumaczył Łukasz Skop w Dzień Dobry TVN.

Liście monstery "Monkey Mask" osiągają długość do ok. 15 cm, co czyni ją idealną rośliną dla osób, które nie mają dużej przestrzeni w mieszkaniu.

Monstera "Monkey Mask" - pielęgnacja, uprawa, choroby

Monstery naturalnie rosną w dżunglach pod koronami dużych drzew, więc lubią światło, ale przefiltrowane. Podobne warunki powinniśmy zapewnić im w domach. Podłoże do uprawy powinno być luźne i przewiewne, co można uzyskać, dodając do zwykłej ziemi włókno kokosowe.

- Monstery nie są kłopotliwe w pielęgnacji. Jedyne czego potrzebują, to trochę ciepła i dużo wilgoci. [...] By utrzymać wysoką wilgotność powietrza, warto spryskiwać monsterę wodą. To zapobiegnie jednemu z najpopularniejszych problemów, o ile się pojawią, czyli przędziorkom. To malutkie roztocza niemal niewidoczne gołym okiem, ale widać efekty ich działalności. Liście zaczynają przebarwiać się na żółto. Pojawiają się małe kropeczki - wyjaśnił Łukasz Skop.

Pędy monstery chętnie pną się po podporach, np. palikach owiniętych matą kokosową lub drabinkach. Jeśli nie znajdą oparcia, mogą przestać wytwarzać liście. Zobacz w materiale wideo, jak odpowiednio zamocować drabinkę.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Wodzyński/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości