Artykuł z cyklu ''Miłe wieści'' strona główna cyklu
Miłe wieści

Dziękuję, proszę i przepraszam. Dlaczego te słowa mają magiczną moc?

rodzina, szczęście

Drazen Zigic/Getty Images

Miłe wieści

Dziękuję, proszę i przepraszam. Dlaczego te słowa mają magiczną moc?

rodzina, szczęście

Drazen Zigic/Getty Images

Kiedyś mówiło się, że "uprzejmości nigdy za wiele". Dziś, gdy świat pędzi w niewiadomym kierunku, ludzie są zabiegani i niepewni swojej przyszłości, o uprzejmości nie każdy pamięta. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że słowa "dziękuję", "proszę" i "przepraszam", o których uczy się każde dziecko, wciąż mają magiczną moc.

Dziękuję, proszę i przepraszam – co to oznacza?

Będąc dziećmi, każdy z nas słyszał, że "dziękuję", "proszę" i "przepraszam" to magiczne słowa. Od ich znajomości uzależnia się pomyślne współistnienie człowieka w społeczeństwie. Są to bowiem fundamenty codziennych relacji z innymi ludźmi.

Z biegiem lat okazuje się jednak, że te magiczne słowa coraz trudniej przechodzą nam przez gardło. Coraz częściej zastanawiamy się, czy warto przepraszać, skoro nie do końca czujemy się winni? Czy powinniśmy dziękować za coś, co wydaje się być oczywiste? Czy prosić i dać przez to wyraz swojej słabości? Takie myśli powinniśmy jednak odrzucić jak najszybciej i zdać sobie sprawę z tego, jak niewiele potrzeba, aby doświadczyć magii w codzienności.

Słowa "dziękuję", "przepraszam" i "proszę" nie zawsze znaczą to samo. Można podziękować za prezent albo odmówić czegoś mówiąc "nie, dziękuję". Przepraszanie to wyraz skruchy lub np. próba wtrącenia się do rozmowy. Z kolei "proszę" mówimy np., gdy potrzebujemy pomocy albo podajemy komuś jakiś przedmiot. Równie ważne jak to, że wypowiadamy te słowa jest to, kiedy i w jaki sposób to robimy. Używanie ich zbyt często, bez zastanowienia i przy każdej okazji sprawia, że tracą sens. Najważniejsze jest to, aby były wypowiadane osobiście i szczerze.

Dziękuję, proszę i przepraszam - dlaczego te słowa mają magiczną moc?

Magiczne słowa mają największą moc, gdy wypływają z głębi serca. Szczere "dziękuję" daje do zrozumienia, że trud, jaki ktoś włożył w wykonanie czegoś dla nas, nie poszedł na marne. Buduje poczucie wartości i sprawia, że pojawia się uśmiech na twarzy. Jeden z naukowców z Pensylwanii przeprowadził badanie, w ramach którego 400 osób napisało list do wybranej osoby z podziękowaniem za otrzymane dobro. W efekcie uczestnicy badania stwierdzili, że czują się dużo lepiej niż przed napisaniem listu i mają więcej optymizmu w postrzeganiu świata.

Francuski pisarz Marcel Proust porównał wdzięczność do kwitnących roślin: "Bądźmy wdzięczni wobec ludzi, którzy czynią nas szczęśliwymi. Oni są uroczymi ogrodnikami, dzięki którym nasze dusze rozkwitają".

Wiele osób ma problem z tym, aby o coś prosić. Świat wymaga od nas samodzielności, więc prośba może być postrzegana jako coś, co osłabia nas w codziennym funkcjonowaniu. To jednak błędne myślenie. Proszenie o pomoc lub o zrobienie czegoś to najwyższy wyraz uprzejmości, która zgodnie z angielskim przysłowiem, "nie wymaga dużych nakładów, ale daje bardzo dużo", a na dodatek "zdobywa zaufanie królów".

Z kolei przepraszanie to najczęściej przyznawanie się do błędu. Należy jednak pamiętać, że nie jest tożsame z okazywaniem słabości. Wręcz przeciwnie, wypowiedziane w odpowiednim momencie "przepraszam" pokazuje siłę charakteru, dowodzi odwagi i sprawia, że w oczach innych zyskujemy więcej niż wtedy, gdy udajemy nieomylnych. Na przykład w Chinach przepraszanie uznawane jest za jedną z cnót, a wypowiadane przez Japończyków jest równoznaczne z chęcią naprawienia szkody. Podobno Azjaci przepraszają częściej niż mieszkańcy Europy czy Ameryki.

Wypowiadając magiczne słowa można zjednać sobie ludzi, wzmocnić swoją wewnętrzną siłę i poprawić relacje z innymi. Jeszcze lepsze efekty osiągniemy dołączając do słów "dziękuję", "proszę" i "przepraszam" uśmiech. Taki zestaw przełamuje wszelkie bariery i pomaga poradzić sobie z sytuacjami, które wydają się być nie do rozwiązania. Sprawdźcie to na własnej skórze i przekonajcie się sami!

Zobacz także:


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
82
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0