Jak zmienić nawyki żywieniowe? Ekspertka radzi, od czego zacząć

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Jak wprowadzić dobre nawyki
Jak wprowadzić dobre nawykiDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Jedzenie odgrywa w naszym życiu ogromną rolę. Część z nas poprawia sobie nim humor, a inni łagodzą stres. Takie praktyki nie prowadzą jednak do niczego dobrego. Jak zmienić swoje nawyki żywieniowe? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała dr Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny.

Jak zmienić nawyki żywieniowe?

Nawyk to czynność, którą powtarzamy automatycznie. Często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. - Jestem troszeczkę przerażona, jak jedzenie determinuje nie tylko nasze zdrowie, ale przede wszystkim życie. Jedzenie zmieniło troszkę swoje funkcje. Już nie jest dostarczycielem energii, składników odżywczych, ale jest naszym przyjacielem, a czasem największym wrogiem, czyli zajadamy emocje - nudę, stres, zmęczenie, ale też radość - powiedziała w Dzień Dobry TVN dr Hanna Stolińska.

Zdrowa dieta

Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodziDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Zdaniem specjalistki, aby faktycznie udało nam się zmienić nawyki, trzeba się do tego dobrze przygotować i mieć plan. Nie znaczy to jednak, że mamy być wobec siebie bardzo restrykcyjni. - Nie narzucajmy sobie presji, że jak zjem, to muszę iść pobiegać. Na spokojnie, te zmiany powinny być wprowadzane stopniowo - dodała.

Co ułatwi zmianę nawyków?

Nasza rozmówczyni przyznała, że zmianę nawyków żywieniowych ułatwia zapisywanie tego, co zjedliśmy danego dnia. - Badania pokazują, że osoby, które notują to, co jedzą, mają od 50 do 80 proc. więcej sukcesów w zmianie nawyków żywieniowych w redukcji masy ciała - tłumaczyła dietetyk kliniczny.

Jak dodała, należy skończyć ze stosowaniem modnych diet oraz stawieniem sobie celów w stylu "schudnę 5 kg w tydzień". - Koniec z tymi restrykcjami, bo każda restrykcja kończy się nawrotem tego, co było wcześniej - podkreśliła.

Co jeszcze może nam pomóc? Dowiecie się tego w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości