Wybierasz się w góry? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, kupując zimowy sprzęt i dodatki

Autor:
Nastazja
Bloch
Narty, snowboard. Jak dobrze dobrać i kupić sprzęt?
Narty, snowboard. Jak dobrze dobrać i kupić sprzęt?Dzień Dobry TVN
wideo 2/15

Już za 10 dni startują ferie w województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim. To ostatni moment, by zaopatrzyć się w sprzęt narciarski i snowboardowy. Jak wybrać go online oraz jak go prawidłowo zmierzyć, by uniknąć wpadki? O to w Dzień Dobry TVN zapytaliśmy Jakuba Wujcika, instruktora snowboardu.

Jak dobrać odpowiedni sprzęt narciarski?

Aby zadbać o swój komfort i zmniejszyć ryzyko kontuzji podczas wyjazdu w góry, należy wybrać odpowiednio dopasowany sprzęt – buty, deskę, narty. W tym celu należy pamiętać o kilku ważnych aspektach. Twardość sprzętu (buty, deski, mocowania, narty) – na produkcie powinna znajdować się informacja, czy jest on miękki, twardy czy średni. Czym różnią się te produkty? Dla dla początkujących, którzy planują raczej krótkie i sporadyczne wypady w góry, specjalista poleca sprzęt miękki, ponieważ łatwo wybacza błędy, mamy większą kontrolę i więcej czasu na reakcję. Dla tych, którzy dopiero zaczynają, ale wyjeżdżają np. na trzy tygodnie intensywnego sportu i planują to w miarę regularnie, poleca średnio twardy sprzęt, ponieważ przy wysokiej eksploatacji, ten miękki szybko się zniszczy. Najtwardszy sprzęt jest dla najbardziej doświadczonych.

- Najlepiej kupować sprzęt stacjonarnie z pomocą doradcy i wybierać sklep, który się tym specjalizuje – stwierdził Jakub Wujcik.

Bezpieczeństwo na stoku

Udane ferie to przede wszystkim bezpieczne ferie. Zanim zdecydujemy się wjechać na stok, warto zainwestować w ochraniacze na biodra i kość ogonową, nakolanniki czy ochraniacze na nadgarstki. Obowiązkowym punktem jest także kask. Jak dobrać odpowiedni?

- Ważne jest, aby kask nie był za luźny, czyli np. nie spadał nam na oczy, kark czy na boki przy szybkich ruchach głowy. Drugą sprawą jest to, aby kask nie był za ciasny, czyli nie uciskał. Trzeba zmierzyć głowę i dobrać rozmiar, który zaleca producent. Po zakupie kask można w większości przypadków regulować pokrętłem. - radził instruktor.

- Producencki podają wymiary w centymetrach i podają, jak tę głowę zmierzyć. Na początku kask tez możemy wypożyczyć, w końcu nie wiemy, czy sport nam się spodoba - dodał.

Ubrania na stok

Stok to nie wybieg mody, zamiast patrzeć na kolory kurtek i spodni lepiej skupić się na sprawach technicznych. Bardzo ważnym elementem naszych górskich ubrań jest membrana. Dzięki niej nasze ciało jest chronione w bardziej odporny sposób. Im lepsza membrana, tym większa wodoodporność oraz przepływ powietrza.

Istotna jest także bielizna termiczna, bluza techniczna z lekkim polarem, oddychająca i kurtka. Wystarczy, że jedna z tych warstw będzie gorzej oddychająca, to nie pomoże nam jakość pozostałych warstw. Na stok nie zapominamy również rękawiczek.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości