Psychologia

Drżenie, które łagodzi stres. Na czym polega metoda TRE®?

Psychologia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Wibracje, które ukoją Twój układ nerwowy

Nadmiar stresu może być niebezpieczny, dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się relaksować i łagodzić napięcie. W tym może nam pomóc metoda TRE®. Jak ją praktykować? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Lucyną Kostkowską, TRE® Provider.

Metoda TRE®  - co to jest?

Technik, które pomagają się zrelaksować i rozładować napięcie, jest bardzo wiele, ale na szczególną uwagę zasługuje metoda TRE® .

- Metodę wymyślił dr Davida Berceli, który poprzez różne obserwacje i swoją wiedzę doszedł do wniosku, że ciało ma takie mechanizmy, które pozwolą mu się rozluźnić i rozładować stres. Ułożył osiem ćwiczeń, które będą rozluźniały nasze ciało poprzez neurogeniczne drżenia mimowolne - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Lucyna Kostkowska, TRE® Provider. Choć wydaje się to bardzo skomplikowane, to chodzi o te same drżenia, które pojawiają się u nas, gdy się boimy albo jesteśmy podekscytowani.

W ocenie specjalistki osoby, które chcą zacząć relaksować się właśnie w ten sposób, powinny w pierwszej kolejności spotkać się z doświadczonym trenerem. - Nauczy nas, jak wywołać drżenia, jak je zatrzymać, jak się ugruntować i być w poczuciu bezpieczeństwa, bo to jest tak naprawdę najważniejsze w TRE® - podkreśliła nasza rozmówczyni.

Co daje nam mimowolne drżenie?

Mimo że drżenie kojarzy nam się ze słabością, nieprzystosowaniem lub atakiem jakiejś choroby, np. padaczki, to wbrew pozorom może nam bardzo pomóc. - Daje nam to rozluźnienie naszego ciała pod względem fizycznym i psychicznym - mówiła terapeutka. - Stresów jest dosyć dużo, patrząc na naszą rzeczywistość. Dzieje się dużo, szybko, naraz. Organizmy nasze tego nie wytrzymują - przyznała Lucyna Kostkowska.

Ile trwa sesja z trenerem metody TRE®? Jak wyglądają przykładowe ćwiczenia? Dowiecie się tego z dalszej części naszej rozmowy.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości