Profilaktyka zdrowia

Co można wyczytać z DNA? "Dzięki nim wiele osób odnalazło rodzeństwo, o którego istnieniu nie miało pojęcia"

Profilaktyka zdrowia

Geny decydują nie tylko o kolorze włosów czy ewentualnych problemach zdrowotnych. Zapisane w nich informacje mówią bardzo dużo o naszym pochodzeniu. Dzięki odpowiednim testom możemy odkryć np. skąd pochodzili nasi przodkowie i z kim możemy być spokrewnieni. Gdzie i jak wykonuje się takie badania? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Karoliną Szlęzak, genealogiem.

Jak odkryć swoje korzenie?

Wbrew pozorom odkrycie swojego pochodzenia i odnalezienie przodków nie jest takie trudne. Istnieją firmy, które w oparciu o badanie DNA są w stanie wskazać skąd pochodzenie korzenie nasze i naszej rodziny. - Aby przeprowadzić taki test wystarczy próbka śliny. Materiał pobiera się z wewnętrznej części policzka lub umieszcza próbkę śliny w specjalnym pojemniku i odsyła do laboratorium - mówiła w Dzień Dobry TVN Karolina Szlęzak, genealog.

Niestety wszystkie firmy - jest ich 8 - które zajmują się badaniem DNA nie działają na terenie Polski. Najczęściej są to firmy amerykańskie. - Musimy mieć świadomość, że DNA, które wysyłamy, należy porównać z innym DNA. Dlatego im więcej osób przebadało się w danej firmie, w danym badaniu, tym większe mamy szansę na to, że czegoś się o sobie dowiemy - dodała ekspertka.

Warto zaznaczyć, że rynek oferuje kilka rodzajów testów. - Najbardziej podstawowym jest tzw. badanie autosomalne, które bada 22 chromosomy. W ten sposób jesteśmy w stanie znaleźć żyjących krewnych, a także cofnąć się o 8 pokoleń i stwierdzić, czy jesteśmy z kimś spokrewnieni czy też nie - tłumaczyła specjalistka. Innym rozwiązaniem mogą być testy etniczne. Na ich podstawie możemy się dowiedzieć czy w naszych żyłach płynie np. odrobina krwi Wikingów.

Test DNA - ile kosztuje?

Testy DNA szczególną popularnością cieszą się w Stanach Zjednoczonych. - Dzięki nim wiele osób odnalazło swoje rodzeństwo, o którego istnieniu nie miało pojęcia. Pomogły także rozwiązać kilka zagadek kryminalnych - podkreśliła Karolina Szlęzak.

Zanim zdecydujemy się zrobić taki test upewnijmy się, że firma jest rzetelna i sprawdzona. Ile trzeba zapłacić na zbadanie? - Ceny tych najbardziej podstawowych testów wahają się od 250 do 350 złotych - mówiła nasza rozmówczyni.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Anna Powierza we wzruszających słowach wspomina zmarłą mamę. "Była moją przyjaciółką, kumpelą, powiernicą"

Mija 10 lat od śmierci Małgorzaty Dydek. "Miałem niesamowite szczęście, że mogłem z nią być. Nie miała żadnych wad"

22-latka bez praw obywatelskich. Jak to jest być bezpaństwowcem?

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości