Profilaktyka zdrowia

Aktywność fizyczna a predyspozycje genetyczne

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Adrianna
Kowalczyk
Jak aktywność fizyczna wpływa na nasze geny?

Indywidualnie dopasowana dieta i sposób żywienia w ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością. Dzięki badaniom nutrigenetycznym możemy wykorzystać własne skłonności genetyczne dotyczące odżywiania i aktywności fizycznej. Z artykułu dowiesz się, jak predyspozycje genetyczne wpływają na aktywność fizyczną i wyniki sportowe.

Aktywność fizyczna a predyspozycje genetyczne 

Nasze geny mają wpływ na wchłanianie, metabolizm i wykorzystanie przez organizm składników odżywczych, co z kolei rzutuje na samopoczucie i stan zdrowia. Dieta i inne elementy stylu życia mogą znacząco wpłynąć również na wyniki sportowe i fizyczne. Spersonalizowane żywienie dostosowane do organizmu i predyspozycji genetycznych wpływa na optymalizację stanu zdrowia i wydajności wysiłku fizycznego. Jest to możliwe dzięki tzw. genodiecie - badaniu analizującym geny z próbki pobranej od osoby badanej, zawierającej materiał genetyczny i ustalającym profil żywieniowy oraz predyspozycje genetyczne. Badanie to wykrywa polimorfizmy genetyczne w wybranych genach i opiera się na wiedzy z zakresu nutrigenetyki i nutrigenomiki. Nutrigenetyka jest dziedziną nauki zajmującą się badaniem związku między genami a żywieniem człowieka, natomiast nutrigenomika to pokrewna dziedzina nutrigenetyki sprawdzająca, jaki jest wpływ składników obecnych w żywności na regulację ekspresji genów. Głównym założeniem nutrigenomiki jest personalizacja diety i podejście, że zalecenia żywieniowe nie muszą być takie same dla każdego, ponieważ każdy z nas jest inny pod względem genetycznym i posiada inne predyspozycje np. do otyłości, chorób dietozależnych czy aktywności fizycznej. Badacze zauważyli również związek między genetyką a motywacją do ćwiczeń. 

Czy geny wpływają na naszą aktywność fizyczną?

Badanie Genodiet iGenesis zostało opracowane przez włoskich i amerykańskich naukowców na podstawie licznych publikacji naukowych. Składa się w zależności od wybranego pakietu z od trzech do dziewięciu modułów, wzajemnie się uzupełniających. Jeden z nich - moduł FIT SPORT umożliwia określenie predyspozycji genetycznych do aktywności fizycznej i wprowadzenie indywidualnych działań poprawiających wyniki sportowe i wspierających szybszą regenerację organizmu - informuje specjalista portalu Zdrowegeny.pl

Dzięki badaniu genodieta możemy dowiedzieć się, do jakiego rodzaju sportów jest predysponowany nasz organizm. Odpowiednie dopasowanie rodzaju aktywności fizycznej może wzmocnić motywację i chęć do ćwiczeń, np. u osób z siedzącym trybem życia i bardzo niską aktywnością fizyczną lub jej brakiem, a jak powszechnie wiadomo, regularny wysiłek fizyczny ma wiele korzyści: dodaje energii, obniża poziom stresu i pozwala utrzymać odpowiednią masę ciała. Spersonalizowany sposób żywienia powinien uwzględniać profil genetyczny danej osoby z uwzględnieniem informacji takich jak wiek, płeć, stan zdrowia, wywiad rodzinny, preferencje żywieniowe czy obecne alergie i schorzenia.

Czy warto wykonać badanie genodieta?

Ukierunkowanie zaleceń żywieniowych zgodnie z genetyką może również pomóc w osiągnięciu optymalnej masy ciała, profilaktyce chorób dietozależnych (np. cukrzycy, miażdżycy czy osteoporozie) czy wykryć nietolerancje pokarmowe (np. nietolerancję laktozy lub glutenu). Sposób żywienia dopasowany indywidualnie pokrywa dokładnie zapotrzebowanie organizmu na wszystkie składniki odżywcze, co zapewnia jego prawidłowe funkcjonowanie. Warto więc poznać własne predyspozycje i sprawdzić, jak metabolizowane są tłuszcze, węglowodany i witaminy, jak nasz organizm radzi sobie z usuwaniem wolnych rodników i toksyn czy na jakie choroby jesteśmy narażeni.

Problem ze schudnięciem mimo ćwiczeń i diety

Jeśli odpowiednio się odżywiamy i jesteśmy aktywni fizycznie, a mimo to waga stoi w miejscu lub co gorsza rośnie, przyczyną mogą być genetyczne predyspozycje. Geny wpływają na wygląd naszej sylwetki. Genem otyłości nazywa się gen FTO, którego analiza dostarcza informację na temat ryzyka otyłości i schorzeń dietozależnych.

Autor:Adrianna Kowalczyk

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości