Profilaktyka zdrowia

Suche igłowanie pomaga uwolnić się od bólu. Na czym polega?

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Czym jest suche igłowanie?
Czym jest suche igłowanie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Bóle mięśniowe, ból kręgosłupa czy przeciążenie to dolegliwości, z którymi bardzo często zgłaszamy się do specjalisty. Ulgę przy tego rodzaju problemach zdrowotnych może przynieść tzw. suche igłowanie. Na czym ono polega? Czym różni się od akupunktury? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Marcin Kotlarski, fizjoterapeuta.

Co to jest suche igłowanie?

Suche igłowanie to zabieg, który polega na wbiciu igieł w punkt spustowy w mięśniu. - Punkt spustowy jest to takie dosyć wrażliwe, bardzo nieprzyjemne miejsce w naszym mięśniu. Taki punkt spustowy może ograniczać aktywność tego mięśnia, może powodować ból, [...] niedokrwienie tego miejsca, a też gorszą regenerację danych tkanek - powiedział w Dzień Dobry TVN Marcin Kotlarski, fizjoterapeuta.

Choć na pierwszy rzut oka suche igłowanie bardzo przypomina akupunkturę, to obie techniki znacznie się od siebie różnią. - W akupunkturze bazujemy dosyć mocno na przepływie energii w ciele. Odnosimy się [...] do punktów, które za ten przepływ energii odpowiadają i które to regulują. Jeżeli chodzi o suche igłowanie, wykorzystujemy głównie techniki mięśniowe, czyli bazujemy głównie na mięśniach, możemy bazować też na powięzi albo na tkance łącznej, ponieważ taki zabieg możemy wykonać również u osób, które mają problemy z bliznami - tłumaczył specjalista.

Suche igłowanie. Kiedy się je wykonuje?

Taka forma leczenia doskonale sprawdza się u osób, które zmagają się z różnego rodzaju bólami pochodzenia mięśniowego, przeciążeniowego. Suche igłowanie poleca się także przy problemach z odcinkiem lędźwiowym oraz szyjnym kręgosłupa. Łagodzi również ból barków.

Kto może wykonać suche igłowanie? Jak wygląda taki zabieg? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości