Sezon na pokrzywę. Co warto przygotować z młodych listków?

Aktualizacja:
Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
Dagmara Kowalczyk
Sezon na pokrzywę
Sezon na pokrzywęDzień Dobry TVN
wideo 2/12

Pokrzywa zwyczajna przez niektórych uważana jest za chwast. Tymczasem ma ona liczne właściwości prozdrowotne: oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cukru we krwi, a także łagodzi stany zapalne. Kiedy najlepiej zrywać roślinę? Jakie jest jej zastosowanie? Na te pytania odpowiedziała Monika Ciszek-Skwierczyńska, która od 10 lat zajmuje się zielarstwem.

Pokrzywa - kiedy zrywać?

Zgodnie ze sztuką zielarską pokrzywę powinno się zbierać, zanim zacznie kwitnąć.

- Maj-czerwiec to najlepszy czas na zbieranie pokrzyw. Jeszcze, jak one są młode, to możemy bardzo dobrze wykorzystać ich listki, czubki. Tak naprawdę cała pokrzywa jest cenna, włącznie z korzeniem. Teraz najlepsze są młode pędy, liście, które możemy wykorzystać na surowo w kuchni, tworząc przepyszne dania, jak i robiąc ziołowe miody, które nam pomogą podnieść odporność, ale również i kosmetyki, które będą dbały o naszą cerę - tłumaczyła Monika Ciszek-Skwierczyńska w rozmowie z Dagmarą Kowalczyk, reporterką Dzień Dobry TVN.

Pokrzywa ma zatem wiele zastosowań. Przykładowo zielarka przygotowała dla nas:

  • oczyszczające herbaty - z dodatkiem mniszka, stokrotki,
  • wcierkę do włosów,
  • oraz babkę cytrynową z pokrzywą.

Pokrzywy - gdzie najlepiej zbierać?

Pokrzywy należy zbierać daleko od centrum miast. - Odradzam zbierać pokrzywę blisko dróg, gdzie jeżdżą samochody. Pokrzywy bardzo łatwo wchłaniają te wszystkie niefajne rzeczy, które mogą unosić się w powietrzu. Najlepiej zbierać je na łąkach, w lesie, blisko rowów z wodą. One bardzo lubią wilgotne tereny. Po prostu tam, gdzie jest czysto. Daleko od zgiełku, ruchu. Ekologicznie - doradziła Monika Ciszek-Skwierczyńska.

Jak przygotować wcierkę do włosów z pokrzywy? Jakie są zalety "bicia się" rośliną? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: Dagmara Kowalczyk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości