Profilaktyka zdrowia

Jak chronić stopy przed zimnem? Poznaj porady lekarza

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Stopy – dlaczego nie powinniśmy ich przechładzać?

Jesienią czy zimą często zdarza nam się przemoczyć buty, a także stopy. Jakie mogą być tego konsekwencje? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Ewą Miśko-Wąsowską, internistką i pediatrą.

Jak uniknąć odmrożenia stóp?

Zmoczenie butów, skarpet, a w konsekwencji i stóp może pociągać za sobą nieprzyjemne konsekwencje. - Długie przebywanie w niskich temperaturach może doprowadzić do odmrożenia. Im ten czas dłuższy, tym wyższe jest ryzyko odmrożenia - podkreślała w Dzień Dobry TVN Ewa Miśko-Wąsowska, lekarz internista i pediatra.

Wyróżnia się kilka stopni odmrożenia. - Począwszy od pierwszego, gdy dochodzi do przejściowego niedokrwienia stóp, aż do czwartego stopnia, gdy mamy do czynienia z martwicą. To zdarza się bardzo rzadko i dotyczy osób, które przebywają w górach, wybierają się na różne wyprawy i na pewnym etapie nie mają możliwości ocieplania organizmu. W zależności od stopnia odmrożenia pojawią się różne powikłania - mówiła.

Najczęściej jednak do odmrożenia stóp dochodzi, gdy np. długo stopimy na przystanku lub wybraliśmy na dłuższy wypad do lasu i nie zmieniliśmy skarpet, które nam przemokły. Objawem takiego odmrożenia mogą być np. zmiany na paznokciach. - Tkanka nie jest dożywiona, tym samym paznokieć może nam odpaść, może także dojść do rozwoju zmian grzybiczych - ostrzegała specjalistka. Warto pamiętać, że odmrożeniu stóp sprzyja także zbyt ciasne obuwie. - Dobrym zwyczajem jest kupienie, zwłaszcza na jakieś wypady lub gdy podróżujemy komunikacją miejską, butów zimowych o pół, a nawet o rozmiar większych, tak, żeby można było założyć grubszą skarpetkę. Warto pamiętać, że lepiej założyć kilka cienkich warstw niż jedną grubą i mocno przylegającą - radziła nasza rozmówczyni.

Co zrobić, kiedy odmrozimy stopy?

W pierwszej kolejności musimy zdjąć mokre skarpety. - Jeśli jesteśmy na spacerze blisko domu, to szybko do niego wracamy. Jeśli wybraliśmy na wypad do lasu i przyjechaliśmy samochodem, to trzeba wrócić do auta i zmienić skarpetki. Warto wprowadzić zwyczaj wożenia ze sobą butów i skarpetek na zmianę oraz koca. Zmiana ubrania i stopniowe ogrzewanie są najważniejsze - zaznaczyła lekarka.

Gdy dojdzie do odmrożenia, nie można przystawiać stóp do źródła ciepła. - Zbyt duża różnica temperatur może sprawić, że dojdzie do uszkodzenia tkanek - wyjaśniła Ewa Miśko-Wąsowska, lekarz internista i pediatra.

Co ciekawe, długie przebywanie na zimnie i brak ruchu sprzyjają zakrzepom. W jaki sposób? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości