Profilaktyka zdrowia

O czym może świadczyć ból brzucha? "Nie można go lekceważyć"

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Co boli, gdy boli brzuch?

Ból brzucha to dolegliwość, którą zna każdy. Najczęściej ustępuje samoistnie lub po zastosowaniu domowych sposobów leczenia. Ale nie jest to reguła. W niektórych przypadkach zwykły ból brzucha zwiastuje poważniejsze problemy ze zdrowiem. Kiedy ta pozornie błaha dolegliwość powinna skłonić nas do wizyty u lekarza? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Michałem Domaszewskim, lekarzem rodzinnym.

Co może oznaczać ból brzucha?

Ból brzucha - w zależności - od lokalizacji może oznaczać co innego. Jeśli obejmuje nadbrzusze, powyżej pępka - najprawdopodobniej mamy problemy z żołądkiem. - Warto podkreślić, że żołądek jest trochę jak worek, który może się rozciągać. Dlatego też, jeśli boli nas trochę niżej, to przyczyną dolegliwości dalej może być ten narząd. Ból w tym miejscu najczęściej spowodowany jest zapaleniem żołądka, choroba wrzodową - mówił w Dzień Dobry TVN Michał Domaszewski.

Jeśli ból skupia się na wysokości pępka - być może choruje trzustka. - To rzadki ból i nie można go lekceważyć. Warto pamiętać, że o problemach z trzustką może świadczyć także ból zlokalizowany pod lewą łopatką lub w nadbrzuszu - dodał specjalista. Co może oznaczać ból z prawej strony brzucha? - Wiele osób kojarzy go z chorobą wątroby, tymczasem ten narząd boli niezwykle rzadko. Znacznie częściej ból w tym miejscu ma związek z pęcherzykiem żółciowym. Podrażnić może go np. tłuste jedzenie, dlatego osoby, które mają kamicę pęcherzyka żółciowego, powinny wystrzegać się takich dań - podkreślał lekarz.

Ból, który kumuluje się pod pępkiem, często pojawia się u kobiet w czasie miesiączki, ale nie tyko. - Może również świadczyć o problemach z pęcherzem moczowym. Warto jednak pamiętać, że ból brzucha nie jest jedynym sygnałem, że w pęcherzu rozwija się stan zapalny. Zazwyczaj towarzyszą mu problemy oraz ból przy oddawaniem moczu - wyjaśniał nasz gość.

Ból brzucha. Kiedy udać się do lekarza?

Każdy z nas ma inny próg bólu i czasem trudno jest nam określić jego intensywność. W ocenie Michała Domaszewskiego warto przyjąć dziesięciostopniową skalę. - Gdzie jeden będzie oznaczało lekkie ćmienie, a dziesięć - ból nie do zniesienia - tłumaczył specjalista.

Jeśli ból oceniamy na osiem lub dziewięć, należy wezwać pogotowanie. - Wezwanie pomocy będzie konieczne także wtedy, gdy dolegliwości gwałtownie się nasilają - zaznaczył lekarz rodzinny Michał Domaszewski. Kiedy jeszcze konieczna będzie konsultacja lekarska? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: J.Rojek-Linda/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości