Profilaktyka zdrowia

O czym może świadczyć ból brzucha? "Nie można go lekceważyć"

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Co boli, gdy boli brzuch?
Dzień Dobry TVNCo boli, gdy boli brzuch?

Ból brzucha to dolegliwość, którą zna każdy. Najczęściej ustępuje samoistnie lub po zastosowaniu domowych sposobów leczenia. Ale nie jest to reguła. W niektórych przypadkach zwykły ból brzucha zwiastuje poważniejsze problemy ze zdrowiem. Kiedy ta pozornie błaha dolegliwość powinna skłonić nas do wizyty u lekarza? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Michałem Domaszewskim, lekarzem rodzinnym.

Co może oznaczać ból brzucha?

Ból brzucha - w zależności - od lokalizacji może oznaczać co innego. Jeśli obejmuje nadbrzusze, powyżej pępka - najprawdopodobniej mamy problemy z żołądkiem. - Warto podkreślić, że żołądek jest trochę jak worek, który może się rozciągać. Dlatego też, jeśli boli nas trochę niżej, to przyczyną dolegliwości dalej może być ten narząd. Ból w tym miejscu najczęściej spowodowany jest zapaleniem żołądka, choroba wrzodową - mówił w Dzień Dobry TVN Michał Domaszewski.

Jeśli ból skupia się na wysokości pępka - być może choruje trzustka. - To rzadki ból i nie można go lekceważyć. Warto pamiętać, że o problemach z trzustką może świadczyć także ból zlokalizowany pod lewą łopatką lub w nadbrzuszu - dodał specjalista. Co może oznaczać ból z prawej strony brzucha? - Wiele osób kojarzy go z chorobą wątroby, tymczasem ten narząd boli niezwykle rzadko. Znacznie częściej ból w tym miejscu ma związek z pęcherzykiem żółciowym. Podrażnić może go np. tłuste jedzenie, dlatego osoby, które mają kamicę pęcherzyka żółciowego, powinny wystrzegać się takich dań - podkreślał lekarz.

Ból, który kumuluje się pod pępkiem, często pojawia się u kobiet w czasie miesiączki, ale nie tyko. - Może również świadczyć o problemach z pęcherzem moczowym. Warto jednak pamiętać, że ból brzucha nie jest jedynym sygnałem, że w pęcherzu rozwija się stan zapalny. Zazwyczaj towarzyszą mu problemy oraz ból przy oddawaniem moczu - wyjaśniał nasz gość.

Ból brzucha. Kiedy udać się do lekarza?

Każdy z nas ma inny próg bólu i czasem trudno jest nam określić jego intensywność. W ocenie Michała Domaszewskiego warto przyjąć dziesięciostopniową skalę. - Gdzie jeden będzie oznaczało lekkie ćmienie, a dziesięć - ból nie do zniesienia - tłumaczył specjalista.

Jeśli ból oceniamy na osiem lub dziewięć, należy wezwać pogotowanie. - Wezwanie pomocy będzie konieczne także wtedy, gdy dolegliwości gwałtownie się nasilają - zaznaczył lekarz rodzinny Michał Domaszewski. Kiedy jeszcze konieczna będzie konsultacja lekarska? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: J.Rojek-Linda/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości