Zdrowie

Kąpiel parowa głowy, czyli domowy sposób na przeziębienie. Jakie przynosi efekty?

Zdrowie

Autor:
Magdalena
Brzezińska
ljubaphoto/Getty ImagesKąpiel parowa głowy

Sezon jesienno-zimowy to szczególny czas, w którym nietrudno o przeziębienie. Kiedy pogoda za oknami przyczynia się do spadku nastroju oraz obniżenia odporności organizmu, większość z nas zaopatruje domową apteczkę w niezbędne medykamenty. Leki to jednak niejedyne remedium na katar i kaszel, istnieją także naturalne metody walki z infekcją. Wśród nich wyróżnia się kąpiel parowa głowy. Na czym dokładnie polega ten zabieg?

Kąpiel parowa głowy - jakie przynosi efekty?

Kąpiel parowa głowy polecana jest w przypadku uciążliwych dolegliwości związanych z przeziębieniem. Prosty domowy zabieg pozwala uporać się z takimi objawami infekcji jak katar, kaszel czy chrypka, ale bywa też pomocny w trakcie leczenia migreny. Bezpośredni kontakt z gorącą parą wodną pomaga udrożnić górne drogi oddechowe, wspiera też nawilżenie błony śluzowej nosa. Co więcej, kilkunastominutowa terapia wykazuje działanie przeciwskurczowe i przeciwbólowe, sprzyja również wydzielaniu potu, a nawet reguluje ciśnienie krwi.

W tym miejscu warto jednak podkreślić, że ta naturalna metoda nie powinna być stosowana w każdej sytuacji. Gorączka lub stan podgorączkowy stanowią poważne przeciwwskazanie do tego rodzaju zabiegu. Rozwiązanie to nie jest polecane także osobom borykającym się z nadciśnieniem tętniczym i chorobami serca, miażdżycą, zaburzeniami pracy płuc, a także chorobami oczu i skóry.

Zobacz wideo: Nieleczona infekcja 

Nieleczona infekcja
Nieleczona infekcja Nieleczona infekcja, przeziębienie
Dzień Dobry TVN/x-news

Kąpiel parowa głowy - jak ją wykonać?

Domowa terapia na przeziębienie wymaga użycia około 3 litrów wrzątku. Wodę należy wlać do szklanej miski lub garnka, a następnie dodać do niej 3 łyżki wybranych ziół. Doskonale sprawdzi się w tym wypadku suszony kwiat lipy, rumianek, szałwia lub mięta. Osoba wykonująca kąpiel parową głowy powinna pochylić się nad naczyniem, a następnie okryć się prześcieradłem oraz grubym ręcznikiem lub kocem. Parę należy wdychać przez usta i wypuszczać nosem. Po zabiegu należy pozostać w domu i odpoczywać przez minimum pół godziny.

Zabieg powinien trwać kilkanaście minut, jednak w przypadku pojawienia się niepokojących objawów, takich jak osłabienie, ucisk w klatce piersiowej czy szumy w głowie, należy niezwłocznie go przerwać. Ze względu na ryzyko wystąpienia tego rodzaju powikłań, przed wykonaniem kąpieli parowej głowy powinniśmy zasięgnąć porady lekarza.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: ljubaphoto/Getty Images

Pozostałe wiadomości