Motoryzacja

Myjesz samochód na parkingu lub podjeździe? Możesz dostać za 1000 zł mandatu

Motoryzacja

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
moto.pl
Mężczyzna myjący niebieski samochód.

Letnia aura zachęca do starannego umycia samochodu na osiedlowym parkingu bądź własnym podjeździe, ale niesie to za sobą ryzyko uszczuplenia domowego budżetu. Czyszczenie auta w miejscach publicznych, a nawet na terenie prywatnych posesji, może skutkować wysoką karą finansową. Jak uniknąć mandatu?

Mandat za mycie samochodu w pobliżu domu

Z nadejściem lata wielu kierowców przestaje narzekać na konieczność regularnego mycia swoich samochodów. W upalne dni usuwanie brudu z karoserii może okazać się bardzo przyjemne, jednak warto robić to w odpowiednio przystosowanym miejscu. Czyszczenie auta w pobliżu domu w większości przypadków jest niezgodne z prawem i może skutkować mandatem.

W Polsce niedozwolone jest mycie samochodów w miejscach publicznych, za które uważa się parkingi, ulice, place i chodniki. Nie inaczej jest w przypadku prywatnych posesji. Trzeba spełnić określone wymogi, by cieszyć się możliwością wypucowania auta na własnym podjeździe. Wysokość grzywny nałożonej za niedostosowanie się do określonych wytycznych może sięgać nawet 1 000 zł. W tym miejscu warto podkreślić, że przedstawienie szczegółowych ustaleń w tej sprawie leży po stronie samorządów gminnych, a podstawą zakazu czyszczenia pojazdów jest fakt, że brudna woda zmieszana z detergentami nie może wsiąkać w glebę czy też trafiać do ulicznych studzienek.

Mycie samochodu przed domem - kiedy jest możliwe?

Mandat za mycie samochodu w niedozwolonym miejscu może zostać nałożony przez funkcjonariusza straży miejskiej lub gminnej. Opłaty za chęć zatroszczenia się o wygląd auta można jednak uniknąć. Do czyszczenia pojazdu idealnie nadawać się będzie odpowiednio utwardzone miejsce na prywatnej posesji. Musi być ono wyposażone w podłączony do kanalizacji odpływ brudnej wody. Warto pamiętać też o stosowaniu biodegradowalnych środków czyszczących.  

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: moto.pl

Źródło zdjęcia głównego: Fuse/Getty Images

Pozostałe wiadomości