Hobby

Jak powstają obrazy malowane słońcem? "Wszystko zaczyna się od szkicu"

Hobby

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Natalia Górska
Obrazy malowane słońcem
Dzień Dobry TVNObrazy malowane słońcem

Piotr Buraczewski jest malarzem. Obrazy, które wychodzą spod jego ręki, są wypalane przez promienie słoneczne. Na czym dokładnie polega ta technika? Dowiecie się tego z naszego reportażu.

Obrazy malowane słońcem

Piotr Buraczewski jest niezwykłym malarzem. Do tworzenia swoich dzieł nie potrzebuje ani farb, ani płótna. Niezbędne jest jedynie słońce. - Postanowiłem zrobić coś, co będzie w stu procentach naturalne. Nie używam żadnych farb, żadnych kredek, żadnych chemikaliów. W swojej pracy wykorzystuję jedynie drewno i promienie słoneczne - tłumaczył artysta w rozmowie z naszą reporterką.

Jego żona Natalia wspomina, że po namalowaniu pierwszego obrazu wrócił do domu cały poparzony. - Bolała go głowa, miał poparzenia słoneczne na twarzy i karku, ale był zadowolony - dodała. Mimo nieprzyjemnych dolegliwości nie zrezygnował ze swojej pasji i cały czas doskonali sztukę malowania słońcem.

Jak powstają obrazy malowane słońcem?

Wszystko zaczyna się od szkicu przygotowanego na kawałku drewna. - On jest najważniejszy. Później warunki zaczyna dyktować słońce. To ono mi podpowiada, gdzie kreska ma być cieńsza, a gdzie grubsza - wyjaśniał Piotr Buraczewski. Podczas "malowania" korzysta z kilku różnych szkieł. Różnią się one od siebie przede wszystkim grubością. - Jedne pozwalają mi wypalić w drewnie bardzo cienkie, drobne kształty, a inne umożliwiają stworzenie dużych elementów - mówił.

Choć w czasie pracy zdarzają mu się pomyłki i użycie niewłaściwego szkła, to nie one, a pogoda są największym problemem. - Pogoda jest bardzo kapryśna. Zdarzało się, że musiałem pokonać kilka, a nawet kilkanaście kilometrów, aby coś wypalić - wspominał artysta.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Natalia Górska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości