Przepisy kulinarne

Ratafia - sezonowa nalewka z owoców. Jak zrobić ratafię?

Przepisy kulinarne

Oksana_Schmidt

Sezon wiosenno-letni rozpieszcza nas świeżymi owocami, które uwodzą smakiem, zapachem i kolorami, przemawiając tym samym do niemal wszystkich naszych zmysłów. Wykorzystujemy je w kuchni na wiele sposobów, głównie do deserów czy słodkich dań serwowanych na śniadanie lub obiad. Sięgając po owoce sezonowe, warto rozważyć także inne, równie obiecujące ich zastosowanie - stworzenie trunku, który umili nam niejeden wieczór lub spotkanie w gronie przyjaciół. Ratafia to słodka nalewka, którą przyrządzić możemy z dowolnie wybranych owoców, a przepis na nią jest niezmiernie prosty.

Owocowa ratafia to świetna propozycja dla tych, którzy gustują w słodkich, a jednocześnie dość mocnych alkoholach. Wyrazisty smak i głęboki aromat trunku to zaledwie część jego zalet. Przede wszystkim łatwo przyrządzić go w domowym zaciszu, wykorzystując do tego ulubione owoce. Najlepszy moment na przyrządzenie ratafii to trwający właśnie sezon letni. Proces jej dojrzewania powinien trwać aż do wczesnej jesieni, a nawet dłużej.

Ratafia - historia trunku

Słodka owocowa nalewka była powszechnie znana już w czasach staropolskich, a jej pochodzenie często wiązane jest z koloniami francuskimi na Antylach. Obecnie również uznawana jest za nie lada przysmak, po który chętnie sięgają kobiety - właśnie ze względu na wyjątkowo słodki smak, odróżniający ją od innych alkoholi. Co ciekawe, nie da się przygotować takiej samej ratafii dwa razy. Wyraźnie wyczuwalne w niej owocowe akcenty za każdym razem są inne, a wpływa na to między innymi ilość i rodzaj dodanych owoców, a także to jak długo i gdzie dojrzewały. W tym miejscu warto również wspomnieć o tym, co odróżnia ratafię od innych nalewek i czyni tym samym jej smak wyjątkowym. Sekret trunku tkwi w wykorzystaniu wielu gatunków owoców, które perfekcyjnie się ze sobą łączą. Z tego powodu ratafia bywa też potocznie nazywana nalewką tutti-frutti.

Jak zrobić ratafię?

Do przygotowania ratafii potrzebujemy więcej niż dwóch gatunków owoców sezonowych, ich optymalna liczba to siedem. Możemy wybrać je dowolnie, zgodnie z naszymi upodobaniami. Najbardziej popularne nalewki tego rodzaju przygotowywane są na bazie truskawek, malin, wiśni, czereśni czy śliwek - głównie ze względu na ich ogólną dostępność. Składniki dodawane są etapami, co przekłada się na wyjątkowy smak nalewki. Całość najlepiej umieścić w dużym słoju, który z łatwością można odkręcać, by uzupełniać trunek o kolejne owoce.

Składniki na domową ratafię:

  • świeże owoce sezonowe;
  • 3-4 łyżki cukru na 200g porcji owoców;
  • 300 ml alkoholu na każdą porcję owoców (spirytus, wódka, rum lub ich mieszanka).

Przykładowe owoce:

  • truskawki;
  • czerwone porzeczki;
  • wiśnie;
  • maliny;
  • morele;
  • gruszki;
  • śliwki.

Przygotowanie:

W dużym słoju umieścić umyte i obrane z szypułek truskawki, zasypać cukrem, a następnie odstawić na minimum 24 godziny. Po upływie tego czasu zalać alkoholem (tak, by owoce były całkowicie nim zakryte). Słoik szczelnie zakręcić i odstawić w jasne miejsce. Stopniowo dodawać kolejne warstwy sezonowych owoców z cukrem i również zalewać je alkoholem. Warto pamiętać o tym, by co jakiś czas potrząsać słojem, a nawet na chwilę go odkręcać. Po dodaniu ostatniej porcji owoców odstawić słój do leżakowania na około 5 tygodni. Gotową nalewkę przefiltrować i rozlać do butelek. Pozostałe owoce można wykorzystać do pieczenia ciast.

Zobacz wideo: Zalety posiadania własnego sadu w ogrodzie

Zobacz także:

W jaki sposób spożywa się ramen zgodnie z zasadami japońskiej kultury?

Największe błędy przy kiszeniu ogórków małosolnych. Daria Ładocha zdradza swój trik

Katarzyna Bosacka sprawdziła skład lodów Ekipy. Co w nich jest? "Uderzyła mnie niezwykle długa lista składników"

Autor: Magdalena Brzezińska

Źródło: poradnikzdrowie.pl

Pozostałe wiadomości