Podróże

Piękne, lecz niebezpieczne Tatry okiem Mateusza Waligóry. "Śnieg dwukrotnie wyjechał mi spod nóg"

Podróże

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Szymon Brózda
Tatrzańskie opowieści. Przejść wszystkie szlaki w Tatrach
Tatrzańskie opowieści. Przejść wszystkie szlaki w TatrachDzień Dobry TVN
wideo 2/15

Mateusz Waligóra postanowił przejść wszystkie znakowane szlaki w Tatrach. Tym razem widzowie Dzień Dobry TVN mogli zobaczyć, jak poradził sobie z najtrudniejszym z nich, czyli Orlą Percią. Do tej pory zginęło tam 150 osób.

"Tatrzańskie opowieści" Mateusza Waligóry

"Tatrzańskie opowieści" to kolejna wyprawa Mateusza Waligóry. Podróżnik zamierza w ciągu miesiąca przejść wszystkie szlaki w polskich Tatrach - z zachodu na wschód, czyli od Doliny Chochołowskiej aż po Rysy. Po trzech tygodniach wędrówki Mateusz eksploruje pasmo Tatr Wysokich. Podróżnik dotarł już m.in. do schroniska Pięciu Stawów Polskich.

To właśnie tam znajduje się słynny górski azyl. Prowadzą go siostry Krzeptowskie. Okazuje się, że to rodzinna tradycja, ponieważ pierwszą kierowniczką tego miejsca była ich babcia. - My jedyni nie mamy dojazdu i jest to też najwyżej położone schronisko i jedyne takie, którego nie dotyka piętro lasu - wyjaśnia Marychna Krzeptowska.

Wyprawa Mateusza Waligóry - szlak Orlej Perci

Po drugiej stronie Koziego Wierchu Mateusz dotarł do Czarnego Stawu Gąsienicowego. Kiedyś przeżył tu trudne chwile. - Tuż za mną znajduje się przełęcz Karb wprowadzająca na Kościelec. Właśnie tam dwukrotnie śnieg wyjechał mi spod nóg. Zacząłem się osuwać i tylko dzięki doświadczeniu, umiejętnością i szczęściu udało mi się ten upadek wyhamować - wspomina.

Jak zmienia się świadomość turystów na temat bezpieczeństwa w górach? - Na pewno się zwiększa. Mamy Internet, potrzebne informacje są w kieszeni - wyjaśnia ratownik TOPR-u Łukasz Kowalczyk. Specjalista podkreśla, że warto mieć przy sobie kask, który ochroni nas przed zranieniem np. spadającym kamieniem.

Niebezpiecznym etapem wędrówki Mateusza Waligóry jest przejście Orlej Perci. To najtrudniejszy szlak turystyczny w Tatrach. W tym przypadku potrzebna jest wspinaczkowa uprząż, do której dopina się lonże z dwoma karabinkami. Te sprzęty służą do asekuracji. Szlak wymaga dobrej kondycji i odporności na duże ekspozycje. Do tej pory zginęło tam 150 osób.

Po zdobyciu Rysów wędrowiec zakończył swoją przygodę. W ciągu 32 dni przeszedł wszystkie znakowane szlaki w Tatrach i pokonał 483 kilometry.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry Wakacje i Dzień Dobry TVN znajdziesz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Szymon Brózda

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości