Świat

Teneryfa – co warto zobaczyć na wyspie?

Świat

Wybrzeże Teneryfy

Wyspy Kanaryjskie to upragniony cel podróży dla wielu osób. Teneryfa stanowi największą wyspę archipelagu, wyróżniając się jednocześnie zróżnicowanym ukształtowaniem, klimatem i krajobrazem. Atrakcje, jakie oferuje sprostają wymaganiom najbardziej wybrednych turystów.

Teneryfa to idealne miejsce na wakacje. Rajskie plaże, wysoka temperatura przez cały rok, klimatyczne miasteczka i bogata oferta gastronomiczna. Wyspy Kanaryjskie, a szczególnie Teneryfa, stanowią miejsce, w którym coraz liczniej osiedlają się emeryci z Wielkiej Brytanii czy Skandynawii. Nie myślmy jednak, że tylko starsze osoby znajdują tu swój wymarzony raj. Wyspa posiada sporo atrakcji również dla imprezowiczów, osób spragnionych kontaktów z naturą oraz rodzin z małymi dziećmi.

Teneryfa – co warto zobaczyć?

W zależności od tego, w której części wyspy zaplanowaliśmy nasze wakacje, możemy spodziewać się odmiennych wrażeń. Północna Teneryfa charakteryzuje się częstszymi opadami i nieco chłodniejszym klimatem. To właśnie tutaj znajdują się prawdziwe oazy przyrody, malutkie, klimatycznie miejscowości i ogólnie rzecz ujmując, mniejszy ruch turystyczny. Z kolei południe , to mnóstwo piaszczystych plaż, liczne kurorty, cieplejszy i mniej wilgotny klimat. Temperatura na Teneryfie wynosi średnio 18 stopni zimą i 24 stopnie latem, jednakże w najbardziej upalnych miesiącach dochodzi powyżej 35 stopni. Centrum wyspy określić można jako surowy, górski krajobraz, którego centralnym punktem jest wulkan Teide, będący główną atrakcją turystyczną. Otoczony jest przez park narodowy Parque Nacional de Las Cañadas del Teide. To obowiązkowy punkt wycieczek, jeśli marzy się nam Teneryfa . Atrakcje , na jakie tu natrafimy to między innymi możliwość wjechania kolejką linową prawie na szczyt wulkanu, liczne szlaki do pieszych wędrówek, a także nietypowa roślinność. Księżycowy krajobraz budzi skojarzenia z „Gwiezdnymi wojnami” i nic w tym dziwnego, gdyż to właśnie tutaj kręcone były wybrane sceny filmu.

Kolejne atrakcje turystyczne , jakie oferuje Teneryfa to szkółki nurkowania z delfinami. Wyspy Kanaryjskie obfitują w niezwykle egzotyczną faunę i florę, co gwarantuje niesamowite przeżycia podczas wodnych aktywności. W mniejszych miejscowościach ceny będą zdecydowanie niższe niż w dużych kurortach. Możemy skusić się także na rejs statkiem, podczas którego będziemy mogli podziwiać wieloryby i delfiny w ich naturalnym środowisku. Teneryfa Południowa to przede wszystkim piękne plaże , takie jak Playa de los Cristianos, Playa de las Américas czy Playa de los Gigantes. Amatorzy sportów, takich jak windsurfing czy kitesurfing będą mogli dać ponieść się wodnemu szaleństwu. Inne atrakcje , jakie gwarantuje Teneryfa Południowa to różnego rodzaju parki rozrywki - Aqualand Costa Adeje czy Siam Park. Dla fanów egzotycznej roślinności i zwierząt poleca się wizytę w Jungle Park. Znajdziemy tu także liczne wodospady, mosty linowe i jaskinie.

Teneryfa – co zobaczyć w dalszej kolejności?

Hiszpania posiada niezwykle bogatą historię. Teneryfa była niegdyś zamieszkiwana przez lud Guanczów, który pojawił się około 1000 roku p.n.e. Aby poznać jego historię, warto udać się do jednego z trzech muzeów archeologicznych - Museo Arqueológico w Puerto de la Cruz, Museo de la Naturaleza y el Hombre w Santa Cruz de Tenerife lub Museo de Historia de Tenerife w San Cristóbal de La Laguna. Symbolem wyspy i pierwszą odpowiedzią na pytanie, co warto zobaczyć na Teneryfie jest Drago Milenario, czyli smocze drzewo. Liczy ono ponad 18 metrów i rośnie już około 800 lat. Wyróżnia je niesamowity kształt i setki oplatających się gałęzi. Drzewo znajduje się w miejscowości Icod de los Vinos, która dodatkowo obfituje w liczne winnice.

To jeszcze nie koniec atrakcji, które posiada w swej ofercie Teneryfa . Zwiedzanie wyspy musi koniecznie zostać połączone z wizytą w Masca, określanym jako Machu Picchu. Miejscowość położona jest w górach Teno i należy do najpiękniejszych na Teneryfie. Sama podróż jest już niezwykle ekscytująca, gdyż trasa wiedzie przez kręte, górskie szlaki. Dziś Masca zamieszkuje zaledwie 100 osób, jednakże kiedyś w dużej mierze przebywali tu piraci, ukrywający złupione skarby. Jakie zabytki znajdziemy na wyspie? Ciekawych punktów należy szukać w stolicy Teneryfy - Santa Cruz de Tenerife. W przeszłości stanowiła ona bardzo ważny ośrodek na szlakach handlowych, będąc jednocześnie celem wielu morskich bitew. Świadkami bogatej historii miasta są Castillo de San Juan – dawne fortyfikacje oraz ruiny Torre de San Andrés i Castillo de San Cristóbal. W lutym lub marcu odbywa się tu drugi najsłynniejszy karnawał świata. Liczne parady i uliczne imprezy sprawiają, że każdego roku przyciąga on tysiące turystów spragnionych całonocnej zabawy.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: EyeEm

Pozostałe wiadomości