Świat

Morze Północne – wyspy, cieśniny i zwierzęta. Dlaczego warto je zobaczyć?

Świat

Autor:
Adrian
Adamczyk
turyści nad Morzem Północnym

Morze Północne większość z nas kojarzy jedynie z lekcji geografii. Turyści rzadko wybierają się w tamte rejony. Głównym powodem jest niska temperatura Morza Północnego, przez co jest ono mało atrakcyjne dla urlopowiczów.

Morze Północne jest natomiast często wybierane przez miłośników żeglugi. Z kolei osobom, które marzą o podziwianiu pięknych krajobrazów można polecić znajdujące się na jego obszarze wyspy. Co jeszcze warto wiedzieć o tym akwenie?

Morze Północne – podstawowe informacje

Morze Północne należy do wód Oceanu Atlantyckiego. Położone jest na północy Europy i dociera do brzegów takich krajów, jak: Szwecja, Dania, Norwegia, Wielka Brytania, Niemcy, Belgia i Holandia. Jego łączna powierzchnia wynosi 565 tys. km2, a średnia głębokość to ok. 87 km, choć w najgłębszym miejscu, na obszarze Rynny Norweskiej, dociera ona aż do 809 km. Zasolenie Morza Północnego waha się od 31 do 35‰, a temperatura wody od 2 do 7,5 st. C w lutym i od 12,5 do 18 st. C w sierpniu. Jest to również teren obfitujący w bogactwa naturalne. Na jego wodach wciąż trwa dobrze rozwinięte rybołówstwo, natomiast pod dnem znajdują się złoża gazu ziemnego, ropy naftowej, a także węgla kamiennego.

Podróże samolotem i nie tylko 

Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samolotyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Czy Morze Bałtyckie jest częścią Morza Północnego?

Takie pytanie pojawia się dosyć często, dlatego warto podkreślić, że są to dwa oddzielne akweny. Granica Morza Bałtyckiego i Północnego przebiega na łączących je cieśninach, w tym Skagerrak, na obszarze której znajduje się Rynna Norweska oraz Cieśninach Duńskich, jak Kattegat, Sund, Mały Bełt i Wielki Bełt. Tylko pierwszą z nich zalicza się do wód Morza Północnego. Pozostałe cieśniny łączące je z Bałtykiem wlicza się do powierzchni drugiego z akwenów. Wszystkie one stanowią ważne drogi na morskich szlakach.

Ryby Morza Północnego – fauna morska

Morze Północne słynie między innymi z rybołówstwa. To stamtąd w większości pochodzą trafiające na nasze stoły dorsze, flądry czy śledzie. Niestety, nadmierne eksploatowanie akwenu, a więc zbyt intensywne połowy, mocno zachwiały tamtejszym ekosystemem, co doprowadziło do wyginięcia na tym obszarze niektórych gatunków. Wybierając się na plażę, należy natomiast uważać na meduzy oraz jeżowce, które niekiedy wyposażone są w kolce jadowe. Na dnie można znaleźć również piękne rozgwiazdy.

Ciekawie wygląda też fauna z dala od brzegu. Wybierając się w rejs, zobaczyć można m.in. delfiny, foki, wieloryby, a także rekiny. W przypadku tych ostatnich w Morzu Północnym występuje głównie jeden gatunek – rekiny polarne. Na szczęście rzadko podpływają one do brzegu.

Niestety, coraz częściej słyszy się doniesienia o martwych zwierzętach Morza Północnego, które wody wyrzuciły na brzeg. Winna temu jest jednak nie tylko eksploatacja tych terenów, lecz także tony śmieci, w szczególności plastikowych, wyrzucane tam przez ludzi. A zwłaszcza przez turystów, którzy zaśmiecają nie tylko plaże, lecz także wyrzucają puste opakowania nawet przez burty statków wycieczkowych.

Przypływy i odpływy Morza Północnego

Skala odpływów i przypływów jest tu znacząca, a przy tym stanowi sporą różnicę pomiędzy Morzem Północnym i Bałtyckim, dlatego warto uczulić podróżników na to zjawisko. Na wybrzeżach Bałtyku są one bowiem wręcz nieodczuwalne, natomiast w przypadku wybrzeży Morza Północnego różnice w poziomie wody mogą wynosić 2 metry na plażach Holandii i nawet 4 metry w Belgii. Przypływ występuje dwukrotnie w ciągu doby i za każdym razem przesuwa się o ok. 1 godzinę, dlatego też należy zachować duża ostrożność. Co roku północne wody zabierają kilkoro turystów, którzy nie zdają sobie sprawy z zagrożenia.

Wyspy na Morzu Północnym – które warto odwiedzić?

Morze Północne to nie tylko plaże kontynentalne. To również urokliwe wysepki, które z pewnością zachwycą każdego miłośnika natury. Przypadną do gustu także zwolennikom aktywnego wypoczynku. Szczególnie kuszą należące do Niemiec, Danii i Holandii Wyspy Fryzyjskie. Osoby wrażliwe na niskie temperatury powinny rozważyć niemiecką wyspę Sylt, natomiast wielbiciele spa doskonale będą czuć się na wyspie Föhr, gdzie znajduje się najstarszy z kurortów w niemieckim landzie Szlezwik-Holsztyn. W wyspach Morza Północnego z pewnością zakochają się również osoby uprawiające sporty wodne. To idealne miejsce na windsurfing czy kitesurfing. Wyspy Fryzyjskie powinni odwiedzić także zapaleni żeglarze. Warto też wiedzieć, że okalające je z jednej strony Morze Wattowe zostało wpisane na listę UNESCO ze względu na niezwykły ekosystem tego miejsca.

Choć do najczęściej wybieranych kierunków turystycznych Polaków należą kraje znacznie bardziej wysunięte na południe, warto przynajmniej raz zobaczyć też Morze Północne. Niezwykłe krajobrazy tego miejsca rekompensują z nawiązką wszelkie klimatyczne niedogodności.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Oliver Rossi/Getty Images

Pozostałe wiadomości