Polska

Pomorze Zachodnie idealnym miejscem do życia? Program Społecznik spełnia potrzeby mieszkańców

Polska

Jadłodzielnie na Pomorzu Zachodnim

Województwo zachodniopomorskie słynie przede wszystkim z nadbałtyckich miejscowości, których położenie przyciąga rzeszę spragnionych odpoczynku na plaży turystów. Pomorze Zachodnie ma jednak do zaoferowania o wiele więcej niż roztaczające się nad morskim horyzontem widoki czy rozrywkę zapewnioną wyłącznie w sezonie letnim. To miejsce gwarantujące komfort życia przez cały rok. A wszystko dzięki Programowi Społecznik, który pomaga lokalnym aktywistom w realizacji wszelakich wartościowych projektów i ogólnodostępnych wydarzeń.

Program Społecznik. Zachodniopomorskie zmienia się dzięki zaangażowaniu mieszkańców

Program Społecznik to przynosząca wiele korzyści inicjatywa szerzona na Pomorzu Zachodnim, której początek datuje się na 2017 rok. Polega ona na finansowaniu lokalnych projektów, które niosą za sobą środowiskową wartość i integrują mieszkańców. Aktywiści mają szansę otrzymać granty w wysokości nawet 5 tysięcy złotych na realizację swoich pomysłów. Wynik akcji jest imponujący, ponieważ przez niemal sześć lat udało się wesprzeć w ten sposób prawie 3,5 tysiąca zaproponowanych i zaplanowanych przedsięwzięć. 

Wachlarz tematyczny zgłaszanych przez społeczników koncepcji jest bardzo szeroki - począwszy od spotkań integracyjnych, przez zawody sportowe i wszelkiej maści turnieje, aż po akcje charytatywne i prozdrowotne, które nawołują do wykonywania regularnych badań. Mieszkańcy Pomorza Zachodniego angażują się we wszystko, co istotne w życiu codziennym.

- Chcemy trafić naprawdę do każdego, kto ma pomysł i chce go realizować lokalnie dla mieszkanek i mieszkańców Pomorza Zachodniego - zaznacza Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego i inicjator programu.

Akcje zorganizowane w ramach Programu Społecznik

Główną ideą Programu Społecznik jest integrowanie mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, wpływu na pozytywne zmiany w bliskim otoczeniu oraz niesienie pomocy. Aktywiści mogą pochwalić się zrealizowaniem wartościowych inicjatyw. Działania społeczne, które szczególnie zapisały się na kartach historii Pomorza Zachodniego, to między innymi:

  • stworzenie jadłodzielni - przestrzeni do dzielenia się żywnością, które powstały w Szczecinie, Koszalinie, Stargardzie, Gryficach, Dębnie, Resku, Gryfinie czy Świnoujściu,
  • sprzątanie śmieci na terenie zachodniopomorskich lasów i rzek - wolontariusze i przedstawiciele Stowarzyszenia Wywrotka podczas jednej z takich akcji zebrali prawie 5 ton odpadów,
  • przeznaczanie środków finansowych na walkę ze skutkami pandemii,
  • wspieranie działań integracyjnych i pomocowych na rzecz obywateli Ukrainy - organizowanie lekcji języka polskiego oraz zajęć pozalekcyjnych dla dzieci,
  • zaangażowanie w przedsięwzięcia o charakterze ekologicznym - budowanie hoteli dla owadów, wysiewanie łąk kwiatowych czy sadzenie drzew.

- Program stanowi cenne narzędzie, dające nam wszystkim energię do działania, zmieniania najbliższego otoczenia na lepsze oraz do budowania relacji i więzi międzyludzkich. To także możliwość włączenia obywateli do procesu decyzyjnego, na którym zależało radnym województwa i zarządowi - zapewnia marszałek Geblewicz.

Program Społecznik na Pomorzu Zachodnim - jak dołączyć?

W Programie Społecznik biorą udział grupy inicjatywne, sąsiedzkie czy nieformalne. Brak przynależności do stowarzyszenia nie jest jednak przeszkodą w dołączeniu do projektu. Wystarczy jedynie znaleźć partnera, który pomoże przeprowadzić kandydata przez wszystkie formalności. 

Nabory do programu organizowane są zazwyczaj dwa razy w roku w formie zdalnej. Najbliższy termin składania wniosków wyznaczony jest na kwiecień 2023. Mieszkańcy Pomorza Zachodniego będą mieli szansę na to, by otrzymać aż 200 dotacji. Samorząd województwa zachodniopomorskiego przeznacza na wypłacenie grantów prawie trzy miliony złotych.

Więcej informacji na temat Programu Społecznik znajdziemy na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: materiał prasowy

Pozostałe wiadomości