Olsztyn – atrakcje dla dzieci godne uwagi

Olsztyn
Olsztyn. Gdzie warto wybrać się z dzieckiem?
Źródło: Grzegorz Januszewicz/Getty Images
Położony na Warmii Olsztyn jest miastem funkcjonującym jako stolica województwa warmińsko-mazurskiego. To także centralny obiekt aglomeracji olsztyńskiej, stanowiący jej główny ośrodek gospodarczy, naukowy i kulturalny. Z tego powodu atrakcji dla dzieci w Olsztynie jest co niemiara.

Dzieci

DD_20240331_Szkola_rep_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
“Back to school” - rodzice na miejscu dzieci
“Back to school” - rodzice na miejscu dzieci
"Konfrontacje Agaty" - Mieć czy nie mieć dzieci?
"Konfrontacje Agaty" - Mieć czy nie mieć dzieci?
“Prace domowe spisuję od innych” (napisy)
“Prace domowe spisuję od innych” (napisy)
Na co dzieci wydają pieniądze?
Na co dzieci wydają pieniądze?
Sposób na wnętrze: metamorfoza pokoju dziecięcego
Sposób na wnętrze: metamorfoza pokoju dziecięcego
Mama, niania czy żłobek - co najlepsze dla dziecka?
Mama, niania czy żłobek - co najlepsze dla dziecka?
Co robią rodzice, gdy dzieci idą spać? - napisy
Co robią rodzice, gdy dzieci idą spać? - napisy
Odgracamy pokój dziecięcy - napisy
Odgracamy pokój dziecięcy - napisy

Olsztyn przez ostatnie lata bardzo mocno rozwinął się pod względem turystycznym. Dzięki temu staje się coraz popularniejszym miejscem na weekendowe wyjazdy. Z uwagi na liczne atrakcje dla dzieci Olsztyn jest często wybierany przez rodziny z pociechami w różnym wieku.

Olsztyn dla dzieci i dorosłych – wizytówki miasta

Jedną z większych atrakcji w Olsztynie dla dzieci i dorosłych z pewnością jest stare miasto, na które wchodzi się przez Wysoką Bramę. Jest ona pozostałością średniowiecznej fortyfikacji chroniącej miasto. Starówce uroku dodają bardzo ciekawe, kolorowe kamieniczki, brukowane ulice oraz kawiarenki. Będąc w mieście, warto udać się także do Muzeum Warmii i Mazur, którego siedziba znajduje się w gotyckim zamku. Na ścianie krużganka podziwiać można pamiątkę po pobycie Mikołaja Kopernika w Olsztynie – wykonaną przez niego doświadczalną tablicę astronomiczną. W muzeum znajdują się niezwykle bogate i zróżnicowane zbiory – rzeźby gotyckie, malarstwo regionalne, portrety holenderskie, współczesne grafiki oraz wyroby konwisarskie i ludwisarskie, a także wystawa kopernikowska. Na dziedzińcu zamku spotkać można symbol miasta – Babę Pruską. Muzeum Przyrody pomoże odczarować muzea, które w oczach dzieci często bywają nudne. Można odnaleźć tutaj bowiem pamiątki z okresu lodowcowego, takie jak szczątki nosorożca włochatego i mamuta, a także ponad 250 gatunków zwierząt żyjących na Warmii i Mazurach.

Dobrą rozrywką dla dzieci w Olsztynie może być wizyta w obserwatorium astronomicznym zlokalizowanym na wieży ciśnień. Podziwiać można z niego rozgwieżdżone niebo, plamy na Księżycu, księżyce Jowisza oraz pierścienie Saturna, a w ciągu dnia – plamy na Słońcu. To niesamowita frajda nie tylko dla osób zakochanych w astronomii. Pozostając w kosmicznych klimatach – w Olsztynie znajduje się także świetne planetarium. Miasto to jest miejscem wręcz stworzonym do aktywnego wypoczynku. Znaleźć można tu dwa zadbane parki – Centralny i Zamkowy, a także liczne ścieżki rowerowe. Z maluchami warto udać się także nad jezioro Ukiel oraz na plażę miejską. Czekają tam na nie zjeżdżalnie, istnieje także możliwość rodzinnego uprawiania sportów wodnych: wypożyczyć można m.in. kajaki, rowerki wodne, deski windsurfingowe. Zimą nad jeziorem jest z kolei lodowisko.

Atrakcje dla dzieci w Olsztynie, czyli dokąd warto udać się z maluchami?

Jedną z większych atrakcji miasta skierowaną do maluchów jest teatr dla dzieci w Olsztynie. W Teatrze Lalek, bo nim właśnie mowa, wystawiane są spektakle będące adaptacjami znanych od lat bajek, a także współczesnych historii. Z pewnością zachwycą one także dorosłych! Maluchy żądne przygód warto zabrać do Lasu Miejskiego, w którym powstał Bike Park Wąwóz, gdzie mogą spróbować swoich sił w ekstremalnej jeździe na rowerze, a także podziwiać zawody kolarstwa grawitacyjnego lub super dual. Znajdują się tutaj także 2 parki linowe z tyrolkami. Świetna rozrywka dla dzieci w Olsztynie to także papugarnia.

Dla maluchów żądnych wiedzy idealnym miejscem będzie Centrum Techniki i Rozwoju Regionu – Muzeum Nowoczesności, w którym znajdują się wynalazki XIX wieku pochodzące z regionu, pierwszy olsztyński tramwaj, kabina najstarszej olsztyńskiej windy, jak i również fotografie lokali i prywatnych mieszkań w technice 3D. Uwagę dzieci zainteresowanych sportem z pewnością przykuje Muzeum Sportu, w którym można podziwiać medale sportowców z regionu Warmii i Mazur, a także dawne stroje i sprzęty sportowe. W mieście nie brakuje miejsc do rodzinnego spędzania czasu w aktywny sposób – warto udać się na gokarty czy laserowy paintball, a także do aquaparku, parku trampolin, escape roomu, centrum zabaw albo kręgielni.

Atrakcje dla dzieci – Olsztyn i okolice

Należy pamiętać, że atrakcje dla dzieci są też w okolicach Olsztyna, nie tylko w samym mieście. Warto udać się do Puszczy Piskiej, przez którą przepływa rzeka Krutynia. Organizowane są na niej spływy kajakiem lub łodzią. Podczas rejsu podziwiać można okoliczne wsie, stanice wodne, a także bujne lasy i zamieszkujące je zwierzęta. Maluchy uwielbiające przyrodę z pewnością zakochają się w Parku Żubrów w Wolisku. Oglądać można je ze specjalnej platformy widokowej.

Ciekawymi miejscami są też skansen Park Etnograficzny w Olsztynku, Park Miniatur Warmii i Mazur w Parczu oraz Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach. W Spytkowie z kolei można odnaleźć niesamowitą Wioskę Indian z tipi oraz strzelnicą. Podziwiać można tu także indiańskie rękodzieło, stroje i broń, a także bawić się w Indian, biorąc udział w grach zręcznościowych. Jak widać, bliższe i dalsze okolice Olsztyna są bogate w atrakcje dla dzieci.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Grzegorz Januszewicz/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?

Zawody LA RIVE Triathlon Grudziądz
Materiał promocyjny

Zawody LA RIVE Triathlon Grudziądz