Podróże

Po 42. latach polscy naukowcy wrócili na Antarktydę. "Udało się"

Podróże

Autor:
Sabina
Zięba
Polska stacja badawcza na Antarktydzie
Polska stacja badawcza na Antarktydzie Dzień Dobry TVN
wideo 2/7

Polscy naukowcy wrócili na stację na Antarktydzie kontynentalnej po kilkudziesięciu latach nieobecności. Do wyprawy przygotowywali się 3,5 roku. Jaki jest cel tej podróży? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział Krzysztof Otto, dyrektor ds. polarnych i technicznych z Instytutu Geofizyki PAN.

Historia Polskiej Stacji Antarktycznej

Polska Stacja Antarktyczna im. Antoniego Dobrowolskiego przy Instytucie Geofizyki PAN została zbudowana w 1957 roku przez Rosjan. W kolejnym roku Związek Radziecki dwa drewniane budynki przekazał Polsce, a techniczne przejęcie bazy przez Polaków nastąpiło w styczniu 1959 roku. To najstarsza polska placówka badawcza w Antarktyce, a zarazem jedyna, która jest położona na Antarktydzie kontynentalnej. Od 1979 roku nie wykorzystywano jej do prowadzenia badań naukowych. Czemu powrót nastąpił dopiero po 42. latach?

- Przez problemy logistyczne. Polska nie posiada jednostki morskiej, która mogłaby dotrzeć w tamte rejony, także jesteśmy zdani na pomoc innych państw, więc dlatego to tyle trwało. I udało się - mówił w Dzień Dobry TVN Krzysztof Otto.

Polscy naukowcy na Antarktydzie

Czworo badaczy (prof. Monika A. Kusiak, prof. Marek Lewandowski, prof. Wojciech Miloch i dr Adam Nawrot) z PAN wyruszyli 11 listopada, a dotarli na Antarktydę 8 stycznia 2022 roku. Mają tam przebywać do 11 lutego. Celem tej wyprawy jest rewitalizacja stacji Dobrowolskiego. Mają zrobić inwentaryzację – sprawdzić, co tam jest i jakie są możliwości miejsca po 42 latach nieobecności. 

- Cała idea została stworzona przez profesora Lewandowskiego. [...] Mieliśmy zobaczyć, co tam jest oraz rozstawić kilka monitoringów geofizycznych, jakie w przyszłości miałyby się stać automatami geofizycznymi, które dostarczałyby dla nas dane do Instytutu Geofizyki oraz dla całego świata - tłumaczył dyrektor ds. polarnych i technicznych w naszym programie.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości